Γλίτωσε το… κάζο η Λανς

Η ομάδα του Φρανκ Εζ βρέθηκε πολύ κοντά σε ακόμη μία… γκέλα, αλλά ισοφάρισε σε 1:1 την Μπρεστ και αποκόμισε τον βαθμό της ισοπαλίας, παραμένοντας πλέον μακριά από την κορυφή της Ligue 1.

Η Λανς, μέχρι πρότινος, βρισκόταν σε εξαιρετικό φεγγάρι, αλλά πλέον διανύει περίοδο ντεφορμαρίσματος και χάνει πολύτιμο έδαφος από την κορυφή. Στον αγώνα της 22ης αγωνιστικής, η Μπρεστ προηγήθηκε με γκολ του Λε Ντουαρόν στο 54ο λεπτό και διατήρησε το προβάδισμά της έως και το 83′. Τότε, ο Γκράντι κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης και η Λανς απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας εκτός έδρας, παραμένοντας όμως δίχως νίκη για τρίτο σερί παιχνίδι.

Πλέον, η Λανς έχει 46 βαθμούς και βρίσκεται στο -8 από την κορυφή, ενώ ενδέχεται να βρεθεί και στο -3 από την τρίτη θέση, εφόσον η Μαρσέιγ κερδίσει τη Νις το βράδυ της Κυριακής (5/2, 21:45). Από την άλλη, η Μπρεστ στερήθηκε ένα πολύτιμο… χαμόγελο που θα της έδινε σημαντική βαθμολογική “ανάσα” από τη ζώνη του υποβιβασμού, ωστόσο αρκείται στον βαθμό της ισοπαλίας και την 14η θέση.

Μπρεστ: Εκτός έδρας με Μονπελιέ (12/2)
Λανς: Εκτός έδρας με Λυών (12/2)