Γκολάρα παραμονής και στα “τάρταρα” ο Ιωνικός

Ο Λεβαδειακός κέρδισε με 1:0 τους Νικαιώτες στο ντέρμπι παραμονής των δύο ομάδων, με ένα εκπληκτικό γκολ του Δούμτσιου, με τους φιλοξενούμενους να ολοκληρώνουν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες.

Ο Λεβαδειακός επικράτησε με 1:0 του Ιωνικού για την 15η αγωνιστική της Super League, στο ντέρμπι “σωτηρίας” ανάμεσα στις δύο ομάδες, που βρίσκονταν στη τελευταία θέση της βαθμολογίας. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Δούμτσιος στο 31ο λεπτό, με ένα φοβερό γκολ από πλάγια θέση, που “κρέμασε” τον Χουτεσιώτη. Στους 11 βαθμούς πλέον οι Βοιωτοί, που πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα, με τους Νικαιώτες να παραμένουν στη τελευταία θέση, με 8 βαθμούς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δύο ομάδες τα πρώτα λεπτά δεν μπορούσαν να κρατήσουν τη μπάλα, κάνοντας εκατέρωθεν πάρα πολλά λάθη, με τη μοναδική τελική ευκαιρία, να είναι η κεφαλιά του Ιωαννίδη στο 3ο λεπτό, αλλά πέρασε πολύ ψηλά, άουτ. Στο 18ο, ήρθε η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία για τον Λεβαδειακό, όταν ο Μουτίνιο εκτέλεσε απευθείας πολύ έξυπνα ένα φάουλ από αρκετά διαγώνια θέση, αλλά ο Χουτεσιώτης έπεσε στη γωνιά του και απομάκρυνε σε κόρνερ. Η αναμέτρηση ξαφνικά απέκτησε μία… άγρια ομορφιά. Αρχικά ο Ιωνικός στο 21′, μετά από φάση διαρκείας λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ, αλλά η κεφαλιά του αμαρκάριστου Ιωαννίδη, κατέληξε στην αγκαλιά του Στογιάνοβιτς. Τρία λεπτά αργότερα, ο Λεβαδειακός απάντησε, όταν με υπέροχη κεφαλιά ο Νίκκας έβγαλε τετ α τετ τον Βρακά, αλλά ο Χουτεσιώτης διατήρησε το “0”.

Οι Νικαιώτες και πάλι, με τον Άοσμαν απείλησαν λίγα λεπτά αργότερα, με τη μπάλα όμως να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Στογιάνοβιτς. Στο 31ο λεπτό, ήρθε και το γκολ για τον Λεβαδειακό, όταν ο Μεχία πέταξε στον κενό χώρο, ο Δούμτσιος ήταν ο τελικός αποδέκτης και με ένα καταπληκτικό σκάψιμο, έστειλε τη μπάλα στο “παραθυράκι” του Χουτεσιώτη, διαμορφώνοντας το 1:0. Στο 40′ οι Βοιωτοί “άγγιξαν” το 2:0, αλλά το πλασέ του Μουτίνιο στο τετ α τετ, απέκρουσε ο γκολκίπερ του Ιωνικού. Σε ένα συναρπαστικό πρώτο μέρος, δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και έτσι, οι δύο ομάδες αποχώρησαν για την ανάπαυλα, με τον Λεβαδειακό να προηγείται με 1:0.

Στην επανάληψη ο Ιωνικός μπήκε δυναμικά και έχασε σημαντική ευκαιρία στο 48′, με τον Άοσμαν να μη βάζει σωστά το κορμί στην κεφαλιά από τη μικρή περιοχή και να στέλνει την μπάλα άουτ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεν στο πρώτο κομμάτι του δευτέρου ημίχρονου και πατούσαν εύκολα την περιοχή του Λεβαδειακού, όμως δεν μπορούσαν να βρουν καλές τελικές. Η ομάδα του Βέλιτς άρχισε σταδιακά να βγάζει αντίδραση και ήταν αρκετά επικίνδυνη στην αντεπίθεση, με το σουτ του Δούμτσιου στο 67′, να περνάει λίγο άουτ. Στο 72′ ο Ιωνικός έμεινε με δέκα παίκτες, μετά από σκληρό μαρκάρισμα του Τσίμπσαχ στον Μεχία. Τρία λεπτά αργότερα, φοβερή εκτέλεση φάουλ του Βρακά, έβγαλε με τα ακροδάχτυλα ο Χουτεσιώτης. Στο 80′ ο Λοβέρα απείλησε από πλάγια θέση, με τον Στογιάνοβιτς να μπλοκάρει εύκολα. Στις καθυστερήσεις ο Ιωνικός έχασε τρομερή ευκαιρία, με τον Άοσμαν να κοντρολάρει στην περιοχή, να γυρίζει προς το πίσω δοκάρι και να μην προλαβαίνουν για λίγο Σόουζα και Ελευθεριάδης να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα, στη τελευταία καλή στιγμή της αναμέτρησης.

ΓΚΟΛ: 31′ Δούμτσιος
ΔΟΚΑΡΙ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 34′ Τσάπρας, 45+3′ Βίχος, 83′ Τζιμόπουλος / 34′ Ιωαννίδης, 45′ Μύγας, 45’+3′ Τσίμπσαχ, 45’+4′ Άοσμαν
ΚΟΚΚΙΝΗ: 72′ Τσίμπσαχ

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Στογιάνοβιτς, Κωνσταντινίδης (62′ Τζιμόπουλος), Βήχος, Τσάπρας, Μπάχανακ, Μεχία, Νίκκας (62′ Γιόνας Τορό), Χάμοντ, Βρακάς, Δούμτσιος (90′ Τσιριγώτης), Μουτίνιο.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Σόουζα, Σάκιτς, Αντούνες (46′ Μάχαχ), Τσίμπσαχ, Άοσμαν, Φαντιγκά, Λοβέρα, Ιωαννίδης (70′ Ελευθεριάδης).//