Γκολ, θέαμα και η Αταλάντα στους “8” του Κυπέλλου

Οι “μπεργκαμάσκι” επικράτησαν 5:2 της Σπέτσια, στη φάση των “16” της διοργάνωσης και έκλεισαν ραντεβού με την Ίντερ, εκεί όπου θα παλέψουν για ένα εισιτήριο στα ημιτελικά.

Η Αταλάντα έβαλε από την αρχή του παιχνιδιού γερές βάσεις πρόκρισης κάνοντας από νωρίς το 2:0, όμως η Σπέτσια έβρισκε τον δρόμο για τα δίχτυα διατηρώντας τις ελπίδες της ζωντανές. Το τέρμα του Χέιλουντ στο 72ο λεπτό αλλά και το αυτογκόλ του Αμπαντού που έγραψε και το τελικό 5:2, έστειλε τους “μπεργαμάσκι” στους “8” του Κυπέλλου, εκεί που θα αντιμετωπίσoυν την Ίντερ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Αταλάντα που βρήκε γκολ με το… καλημέρα και μόλις στο 10ο λεπτό, με τον Σκαλβίνι να τροφοδοτεί τον Λούκμαν που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας από νωρίς το σκορ. Οι “μπεργκαμάσκι”, βρήκαν άμεσα και δεύτερο τέρμα, με τον Άγγλο που έγραψε το 2:0 με εξαιρετικό σουτ. Η Σπέτσια μείωσε σε μόλις δύο λεπτά, με τον Εκντάλ να βρίκεται σε θέση βολής και να νικά τον Μουσό, κάνοντας το 2:1. Οι “γηπεδούχοι” διεύρυναν κι άλλο το σκορ, με τον Xάτεμπουρ να νικά τον Ζόβκο για το 3:1 υπέρ της ομάδας του. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, οι “φιλοξενούμενοι” μείωσαν σε 3:2 μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι. Ο Βέρντε με ωραίο σουτ μείωσε για την ομάδα του, με τη φάση να εξετάζεται στο VAR και το γκολ να κατοχυρώνεται στη Σπέτσια.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε, οι δύο ομάδες δεν απείλησαν και δεν δημιούργησαν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ, με το σκορ να παραμένει 3:2. Η Αταλάντα όμως ήταν αυτή που στο 72ο λεπτό βρήκε για τέταρτη φορά δίχτυα, αυτή τη φορά με τον Χέιλουντ. O Aμπαντού λίγο πριν την εκπνοή του παιχνιδιού έστειλε τη μπάλα στην εστία της ομάδας του κάνοντας το 5:2 και ουσιαστικά “σφράγισε” την παρουσία της στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ιταλίας, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ίντερ, για μια θέση στα ημιτελικά.//