Γκολ ο Μπακασέτας αλλά έμειναν στην ισοπαλία οι πρωταθλητές

Ισόπαλη 2-2 με την Κόνιασπορ αναδείχθηκε η Τραμπζονσπόρ των Μπακασέτα και Σιώπη, με τον αρχηγό της Εθνικής Ελλάδας να σκοράρει, αλλά αυτό να μην αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Τρίτη ισοπαλία στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές για την Τράμπζονσπορ, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Κόνιασπορ εντός έδρας. Οι πρωταθλητές Τουρκίας πήραν κεφάλι δύο τερμάτων, με δύο εύστοχα πέναλτι, ένα από τον Τάσο Μπακασέτα στο 14’ και ένα από τον Τρεζεγκέ στο 27’.

Οι φιλοξενούμενοι όμως, απέφυγαν την ήττα με τον Ντιούφ να σκοράρει δύο φορές. Αρχικά μείωσε στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους και εν συνεχεία ισοφάρισε στο 54’.

Στο 82’, οι φιλοξενούμενοι είχαν μείνει με δέκα λόγω αποβολής του Ικπεάτσου. Οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ της νίκης και κέρδισαν πέναλτι με τον Μπαρτρά στο 87’, αλλά μέσω VAR η απόφαση ακυρώθηκε.

Η ομάδα της Τραπεζούντας έμεινε στην 7η θέση και στο -4 από την κορυφή, με την Κόνιασπορ να ακολουθεί μία θέση και έναν βαθμό παρακάτω.