Γκολ και θέαμα στην Πρεμιέρα της Ligue 1

Σπουδαίες αναμετρήσεις περιλάμβανε η πρώτη αγωνιστική του Γαλλικού πρωταθλήματος. Η Λανς “καρδιοχτύπησε”, όμως κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς, ενώ η Λιλ, “διέλυσε” εντός έδρας την Οσέρ.

Η Λανς επικράτησε 3-2 της Μπρεστ στην πρώτη αγωνιστική της Ligue 1 με την υπογραφή του Σοτοκά ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ. Η Λιλ, “σκόρπισε” με το εμφατικό 4-1 την Οσέρ και μάλιστα προηγήθηκε 3-0 από το πρώτο ημίχρονο. Η Μόνπελιέ, “έκλεψε” το παιχνίδι από την Τρουά στο 81,’ ενώ Ανζέρ και Ναντ έμειναν στο μηδέν.

Λανς-Μπρεστ 3-2

Η Λανς, άνοιξε νωρίς το σκορ, μόλις στο 27ο λεπτό με τον Σοτοκά, ο οποίος “καρδιοχτύπησε” για λίγα λεπτά, όμως μετά τη χρήση VAR, το τέρμα που σημείωσε μέτρησε κανονικά. Στην επόμενη φάση, οι “γηπεδούχοι” κέρδισαν πέναλτι, έχοντας την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, ξανά με τον Γάλλο επιθετικό, όμως ο τερματοφύλακας της Μπρεστ, είπε “όχι” προχωρώντας σε σπουδαία επέμβαση. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σοτοκά ήταν ασταμάτητος. Στο 62′ διπλασίασε τα τέρματά του, ενώ στο 65′ ολοκλήρωσε χατ-τρικ, κάνοντας το 3-0 για την ομάδα του. Ένα λεπτό αργότερα, η Μπρεστ απάντησε, με τον Μπελκεμπλά που μείωσε για την ομάδα του. Στο 82ο λεπτό, οι “φιλοξενούμενοι” μείωσαν κι άλλο το σκορ, με τον Καστίγιο ο οποίος ευστόχησε από την άσπρη βούλα διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Λιλ-Οσέρ 4-1

Η Λιλ έκανε από πολύ νωρίς το απόγευμά της εύκολο. Προηγήθηκε με το καλημέρα στο 1ο λεπτό, με τον Αντρέ με εξαιρετικό σουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, διπλασίασε τα τέρματά της με τον Ντέιβιντ. Στη συνέχεια και πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, ο Ντέιβιντ διπλασίασε τα τέρματά του κάνοντας το 3-0 υπέρ της ομάδας του. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η φουριόζα Λιλ, έκανε το 4-0 με γκολ του Ζενταντγκά, “κλειδώνοντας” τη νίκη μόλις στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι “φιλοξενούμενοι” μείωσαν σε 4-1 με τον Σαρμπονιέ τέσσερα λεπτά αργότερα.

Μονπελιέ-Τρουά 3-2

Σε ένα παιχνίδι με πολλά γκολ, η Μονπελιέ ήταν η νικήτρια. Το σκορ άνοιξε η Μονπελιέ από πολύ νωρίς, με τον Σεντ Λους στο 3ο λεπτό, ο Ταρντιέ απάντησε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι φέρνοντας το ματς στα ίσα. Λίγα λεπτά αργότερα, οι “γηπεδούχοι” πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ, με χαμηλό σουτ του Σαβανιέ. Η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ καθώς τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 2-2, στο 15′ με σκόρερ τον Μπαλντέ. Στο 81′ η Μονπελιέ “πήρε” τον αγώνα με δεύτερο προσωπικό γκολ του Σαβανιέ και τους πολυπόθητους τρεις βαθμούς.

Ανζέρ-Ναντ 0-0

Ανζέρ και Ναντ, “κόλλησαν” στο μηδέν, στην πρώτη αγωνιστική της Ligue 1, σε ένα αρκετά μοιρασμένο παιχνίδι. Παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων, καμία δεν κατάφερε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ και να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης.