Γκέλαρε στη Γένοβα η Ίντερ

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι δέχθηκε… μπλόκο από τη Σαμπντόρια, καθώς έμεινε στο 0:0, για την 22η αγωνιστική της Serie A και είδε τη Νάπολι να ξεφεύγει στο +15 στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, οι “νερατζούρι” θέλησαν να δείξουν τη διάθεσή τους να κυριαρχήσουν στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 2ο λεπτό έκαναν την πρώτη τους τελική. Ο Λουκάκου έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, σούταρε και ο Αουντέρο απέκρουσε σε κόρνερ. Η Ίντερ είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 20′ είχε νέα ευκαιρία με τον Νταρμιάν να σουτάρει μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Παρά την υπεροχή της, η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα στο πρώτο μέρος, το οποίο ολοκληρώθηκε δίχως σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, η Ίντερ συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού και να έχει την κατοχή της μπάλας, αναζητώντας διαδρόμους για να ανοίξει την άμυνα της Σαμπντόρια και να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Το σύνολο του Σιμόνε Ιντζάγκι δυσκολευόταν να μετουσιώσει την κατοχή του σε ευκαιρίες και η πρώτη εξ αυτών στο δεύτερο μέρος, ήρθε στο 78′. Ο Τσαλχάνογλου βρέθηκε μέσα στην περιοχή, σούταρε και ο Αουντέρο κράτησε το μηδέν στην εστία του. Ο Τούρκος μέσος, στο 83′, είχε νέα καλή στιγμή, καθώς πήρε την πάσα από τον Τζέκο, σούταρε και έστειλε την μπάλα λίγο έξω από την εστία του Ονάνα. Η Σαμπντόρια αντιστεκόταν σθεναρά και εν τέλει αποκόμισε τον βαθμό της ισοπαλίας, καθώς στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, η Ίντερ δεν μπόρεσε να βρει το γκολ που αναζητούσε.