Γιουνάιτεντ για… φίλημα “κατάπιε” τα “σπιρούνια”

Πενταδάτοι “κόκκινοι διάβολοι” κατασπάραξαν την ανήμπορη Τότεναμ, επικρατώντας άνετα 2-0 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Premier League.

H Γιουνάιτεντ ήταν το απόλυτο αφεντικό στο ντέρμπι κόντρα στην Τότεναμ, πήρε από νωρίς να ινία του παιχνιδιού, με τους παίκτες της να είναι απανταχού παρόντες. Επικράτησε 2-0 των “σπιρουνιών”, ανεβαίνοντας στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Η Γιουνάιτεντ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, πιέζοντας από το πρώτο λεπτό την Τότεναμ, ψάχνοντας ένα γρήγορο τέρμα. Σιγά-σιγά, η Τότεναμ ανέβασε ρυθμό και απείλησε στο 5ο λεπτό, με το σουτ του Μπεντακούρ, να περνά άουτ. Οι “κόκκινοι διάβολοι” απάντησαν άμεσα με τον Λιορίς να αποκρούει εξαιρετικά το μακρινό σουτ του Φρεντ. Στο 10ο λεπτό, οι “γηπεδούχοι” έχασαν τεράστια ευκαιρία να περάσουν μπροστά στο σκορ, με το σουτ του Άντονι να σταματά στο δοκάρι.

Στη συνέχεια η Τότεναμ είχε παθητικό ρόλο, με τη Γιουνάιτεντ να “σφυροκοπά” την άμυνά της και τον Λορίς να κράτα ανέπαφη την εστία του με τρομερές αποκρούσεις, τόσο στο σουτ του Μπρούνο στο 23ο λεπτό, όσο και στην προσπάθεια του Σο. Η πίεση των “κόκκινων διαβόλων” συνέχιζε να είναι ασφυκτική, με σουτ εκτός εστίας που σταματούσαν στα σώματα των αμυντικών των “σπιρουνιών”.

Η Γιουνάιτεντ ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο το δεύτερο μέρος, καθώς χρειάστηκε μόλις 2′ για να ανοίξει το σκορ. Ο Φρεντ πλάσαρε εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Ντέιβις και κατέληξε στα δίχτυα. Τα πόδια των παικτών του Τεν Χάαγκ, είχαν πάρει… φωτιά, με τον Λορίς να προχωρά και πάλι σε τρομερή επέμβαση, αυτή τη φορά σε σουτ του Ρασφορντ. Οι “γηπεδούχοι” είχαν το πάνω χέρι καθ’ όλη τη διάρκεια, με την Τότεναμ να τα έχει βρει… σκούρα και να φαίνεται ανήμπορη να αντιδράσει. Στο 69ο λεπτό, η πίεση των παικτών της Γιουνάιτεντ απέδωσε καρπούς, με το εξαιρετικό πλασέ του Μπρούνο Φερνάντες να καταλήγει στα δίχτυα, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Ο Πορτογάλος μετά από όμορφη ατομική ενέργεια, πέτυχε ένα εκπληκτικό τέρμα, όμως ακυρώθηκε καθώς ήταν εκτεθειμένος. Η Γιουνάιτεντ, μέχρι και το τελευταίο λεπτό πίεζε ασφυκτικά την Τότεναμ, ήταν το απόλυτο αφεντικό στον αγωνιστικό χώρο και δεν επέτρεψε στα “σπιρούνια” να αντιδράσουν.

Γκολ: 46′ Φρεντ, 69′ Μπρούνο Φερνάντες / –

Κίτρινες: 52′ Καζεμίρο  / –

Δοκάρι: 10′ Άντονι / –

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Νταλότ, Βαράν, Μαρτίνες, Σο, Καζεμίρο(87′ Έρικσεν), Φρεντ, Άντονι(76′ Μακτόμινεϊ), Φερνάντες, Σάντσο(87′ Ελάνγκα), Ράσφορντ

Τότεναμ: Λορίς, Ρομέρο, Ντάιερ(82′ Σάντσες), Ντέιβις, Ντόχερτι(76′ Σέσενιον), Μπεντανκούρ(89′ Σκιπ), Μπισούμα(82′ Μόουρα), Χόιμπιεργκ, Πέρισιτς(89′ Σπενς), Σον, Κέιν