Γαλλία χωρίς… φρένα ισοπέδωσε το Γιβραλτάρ με 14 τέρματα

Οι “τρικολόρ” έκαναν επίδειξη δύναμης κόντρα στους παίκτες του Ρίμπας που φιλοδώρησαν με 14 τέρματα, σε μια βραδιά που οι παίκτες του Ντεσάμπ έσπασαν όλα τα ρεκόρ, ενώ οι Ολλανδοί τσέκαραν το εισιτήριο τους για την τελική φάση του Euro 2024.

Γαλλία-Γιβραλτάρ 14-0

Οι “τρικολόρ” μπήκαν εξ’ αρχής με διάθεση να τελειώσουν το ματς από πολύ νωρίς. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Σάντος σκόραρε στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους. Στιγμές αργότερα, ο Μουελχί πέτυχε νέο αυτογκόλ με την ομάδα του Ντεσάμπ να παίρνει προβάδισμα δύο τερμάτων. Οι Γάλλοι χρειάστηκαν μόλις δέκα λεπτά για να πετύχουν και τρίτο τέρμα, όταν ο Κομάν βρήκε τον Ζαϊρέ Εμερί και αυτός από κοντά έκανε το 3-0.

Ο νεαρός της Παρί Σεν Ζερμέν πριν σκοράρει δέχτηκε ένα σκληρό μαρκάρισμα από τον Σάντος που είχε ως αποτέλεσμα την αποβολή του παίκτη από το Γιβραλτάρ. Με την συμπλήρωση μισής ώρας, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Εμπαπέ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να κάνει το 4-0. Παρά το ευρύ σκορ, οι παίκτες του Ντεσάμπ δεν έδειχναν διατεθειμένοι να ρίξουν ρυθμούς και έτσι τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Κλος επιχείρησε το σουτ, ο Κόλινγκ δεν είχε απάντηση γράφοντας έτσι το 5-0. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Κομάν βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο μέσα στην περιοχή και από κοντά έκανε το 6-0, το οποίο δεν ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, αφού στο 37ο λεπτό Φοφανά με σουτ έγραψε το 7-0, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια.

Οι Γάλλοι στο δεύτερο ημίχρονο δεν σήκωσαν το πόδι από το γκάζι. Στο 63ο λεπτό ο Ραμπιό με κεφαλιά έκανε το 8-0, με τον Κομάν, λίγο αργότερα να κάνει το 9-0 από προσωπική ενέργεια. Οι “τρικολόρ” όμως δεν αρκέστηκαν εκεί. Ο Ντεμπελέ μετά από ατομική ενέργεια στο 73ο λεπτό έκανε το σουτ για το 10-0. Ούτε αυτό όμως ήταν αρκετό για τους παίκτες του Ντεσάμπ που με τον Εμπαπέ στο 75ο λεπτό ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 11-0. Στο 78ο λεπτό, ο Γάλλος σταρ με όμορφη ενέργεια, βρήκε τον Ζιρού και αυτός με σουτ αλλά και τη βοήθεια του δοκαριού έκανε το εξωπραγματικό 12-0. Ωστόσο το γκολ του επιθετικού της Μίλαν ακυρώθηκε ως οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Ο σούπερ σταρ της Παρί, πήρε τη μπάλα λίγο πιο μπροστά από τη σέντρα και με ένα φοβερό σουτ κρέμασε τον Κόλινγκ για να γράψει αυτή τη φορά οριστικά το ονειρικό 12-0. Και αν όλοι πίστεψαν πως αυτό θα είναι και το τελικό σκορ, έκαναν λάθος, καθώς ο Ζιρού με άπιαστο τελείωμα από την περιοχή έγραψε το φαντασμαγορικό 13-0. Ο Γάλλος επιθετικός όμως δεν… αρκέστηκε στο 13ο τέρμα της ομάδας του. Στην εκπνοή της αναμέτρησης βρήκε και πάλι δίχτυα με ψαλιδάκι και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην ιστορική νίκη της ομάδας του επί του Γιβραλτάρ.

Ολλανδία- Ιρλανδία 1-0

Οι “οράνιε” μετά τη νίκη τους επί της Εθνικής μας ήθελαν μια νίκη στα εναπομείναντα παιχνίδια με Ιρλανδία και Γιβραλτάρ για να σφραγίσει και τυπικά την πρόκριση της στην τελική φάση του Euro 2024 και την πέτυχε κόντρα στους “Κέλτες”. Ο Βέγκχορστ μόλις στο 12ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την ομάδα του μετά από ασίστ του Ντε Φράι. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στην αναμέτρηση αλλά δεν κατάφεραν να την μετουσιώσουν σε δεύτερο τέρμα πριν από τη λήξη του πρώτου 45λέπτου, καθώς το σουτ του Ράιντερς απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μπαζούνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ιρλανδοί πέτυχαν το τέρμα της ισοφάρισης με τον Ιντάχ με τον επόπτη να σηκώνει το σημαιάκι του για οφσάιντ. Οι παίκτες του Κούμαν είχαν την απόλυτη υπεροχή στο παιχνίδι, και παγώνοντας τον ρυθμό έφτασαν στη νίκη με 1-0 που τους έστειλε και επίσημα στην τελική φάση του Euro 2024.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα του Σαββάτου (18/11) στους προκριματικούς ομίλους του EURO 2024: