(Γ)κόλο Μουανί και στους “8” η Άιντραχτ

Ο Γάλλος επιθετικός απέδειξε για ακόμη μία φορά ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, καθώς με τα δύο γκολ και τη μία ασίστ του συνέβαλλε τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του επί της Ντάρμσταντ (4:2), η οποία την έφερε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας.

Ο Ραντάλ Κόλο Μουανί άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό για τους γηπεδούχους, με κοντινή κεφαλιά. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση μέσα σε τρία λεπτά, με τον Ματίας Χόνσακ να σκοράρει δύο φορές, στο 29′ και το 31′. Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης κατάφερε να ισοφαρίσει στο 44ο λεπτό με πλασέ του Μπορέ.

Στο δεύτερο μέρος κυριάρχησαν τα δυνατά μαρκαρίσματα, ωστόσο στο 62′ ο Κόλο Μουανί βρήκε τον Καμάντα και ο τελευταίος σκόραρε με δυνατό σουτ. Στο 67ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ο Γάλλος επιθετικός των γηπεδούχων έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα με ατομική ενέργεια στο 90ο λεπτό.//