“Τρίποντο” στη Ζάκυνθο για τον Εθνικό Νέου Κεραμιδείου

Η ομάδα του Βαγγέλη Μόρα πέρασε νικηφόρα από το νησί του Ιονίου με σκορ 2-0, χάρις στα τέρματα του Σεχολάρι από την άσπρη βούλα στο 80ο λεπτό και του Παπαδόπουλου, κάνοντας έτσι το 3Χ3.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε κάποιο τέρμα. Στο 21ο λεπτό, ο Ζώβληκας από κοντινή απόσταση σημάδεψε το δοκάρι του πορτιέρο της Ζακύνθου, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 30ο λεπτό δεν κατάφερε να νικήσει τον Οικονομάκη σε τετ-α-τετ. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου 45λέπτου δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Εθνικός Νέου Κεραμιδίου συνέχισε με το ίδιο τέμπο που σταμάτησε στο πρώτο και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 65ο λεπτό με τον Σεχολάρι, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στην επόμενη φάση, οι φιλοξενούμενοι έχασαν ακόμα μια τεράστια ευκαιρία για να προηγηθούν, με τον Ζατζή να στέκεται ανενόχλητος από την μικρή περιοχή, στέλνοντας με το κεφάλι την μπάλα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Ζακύνθου. Στο 80ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι πήραν αυτό που δικαιούταν από τα 11 μέτρα, καθώς ο Σεχολάρι μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Παπαδόπουλος και έδωσε το προβάδισμα με 1-0 στην ομάδα του Βαγγέλη Μόρα.

Στιγμές αργότερα ο Εθνικός έκανε δύο τα τέρματά του, με τον Παπαδόπουλο να νικάει τον Οικονομάκη από θέση τετ-α-τετ, κάνοντας το 2-0. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με την ομάδα από την Πιερία, κάνοντας το 3Χ3 και ανεβαίνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας με 9 βαθμούς. //ΝΚ