Φτερούγισμα πρόκρισης για την ΑΕΚ

Η “Ένωση” εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ολυμπιακού, πήρε ώθηση από το γήπεδο της και με το 3:0 στις… αποσκευές της έχει τον πρώτο λόγο για να προκριθεί στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ένα λάθος του Βρουσάι και ένα αυτογκόλ του Σαμασέκου στα πρώτα 28 λεπτά ήταν αρκετά για την γεμάτη ενέργεια ΑΕΚ να επικρατήσει με 3:0 του Ολυμπιακού και να πάρει προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Βρήκε ξανά δίχτυα ο Λιβάι Γκαρσία, 12/12 στην “OPAP Arena” για την “Ένωση” που κέρδισε τον μετά από 16 παιχνίδια.

Με το… μαχαίρι στα δόντια μπήκε η ΑΕΚ στον αγώνα και με την… ώθηση που παίρνει όταν αγωνίζεται στην “OPAP Arena” κατάφερε να προηγηθεί στο 3′ με τον Λιβάι Γκαρσία. Ο πρώτος σκόρερ της “Ένωσης”, με ωραία ενέργεια ξεπέρασε τον Ντόη, βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Τζολάκη και με ωραίο πλασέ έκανε το 1:0. Οι Πειραιώτες, δέκα λεπτά αργότερα, έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσουν. Ο Ελ Αραμπί με μία εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Γκάρι Ροντρίγκες, ο οποίος ελευθερώθηκε και με ένα δυνατό σουτ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Στάνκοβιτς. Στο 28′ η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματα της με έναν απίστευτο τρόπο. Ο Τσούμπερ μπήκε μέσα στην περιοχή, ξεπέρασε Ντόη και Εμβιλά, σέντραρε με τον Τζολάκη να μην απομακρύνει σωστά και τον Σαμασέκου να στέλνει με το κεφάλι την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Για το υπόλοιπο του ημιχρόνου, η “Ένωση” ασκούσε ψηλά την πίεση της, με τους “ερυθρόλευκους” να προσπαθούν να απειλήσουν, χωρίς ωστόσο να έχουν κάποια τελική.

Ο Μίτσελ με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ανακάτεψε την τράπουλα, με τον Ολυμπιακό να στέκεται καλύτερα στον αγώνα. Μάλιστα, οι Πειραιώτες στο 56′ ήταν ξανά άτυχοι, αφού ο Γκάρι Ροντρίγκες έστειλε την μπάλα ξανά στο δοκάρι του Στάνκοβιτς, σπαταλώντας ακόμα μία καλή στιγμή για την ομάδα του να μειώσει στο σκορ. Η ΑΕΚ απάντησε 5 λεπτά αργότερα. Ο Τσούμπερ με ωραία κίνηση έδωσε στον Μάνταλο, ο οποίος έπιασε ένα τεχνικό σουτ με την μπάλα να κοντράρει σε αμυνόμενο και να βρίσκεται στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τζολάκη. Στο 78′ ο Γκατσίνοβιτς μπήκε μέσα στην περιοχή, πλάσαρε με τον Έλληνα τερματοφύλακα να μπλοκάρει σταθερά την μπάλα. Στα εναπομείναντα λεπτά, η ομάδα του Μίτσελ είχε την πρωτοβουλία τον κινήσεων, με την ΑΕΚ ωστόσο να διαχειρίζεται το προβάδισμα της και να φτάνει σε μία σημαντική νίκη με 2:0. Στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γκατσίνοβιτς απέφυγε τον Ντόη μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής, μετά από παρέμβαση του VAR καταλόγισε την παράβαση και ο Γκαρσία έκανε το 3:0 από την άσπρη βούλα.

ΓΚΟΛ: 3΄, 90′ + 10′ Γκαρσία, 28′ Σαμασέκου (αυτ.)
ΔΟΚΑΡΙ: 61′ Μάνταλος /13′, 56′ Ροντρίγκες
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 63′ Γαλανόπουλος, 88′ Αραούχο / 90′ +1′ Βαλμπουενά
ΚΟΚΚΙΝΗ:

AEK (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Μήτογλου, Τζαβέλλας (73′ Βίντα), Χατζισαφί, Γαλανόπουλος (64′ Σιμάνσκι), Ελίασον (82′ Άμραμπατ), Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος (83′ Πινέδα), Τσούμπερ (65′ Αραούχο), Γκαρσία

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Τζολάκης, Βρουσάι (46′ Ροντινέι), Παπασταθόπουλος, Ντόη, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Σαμασέκου (47′ Φορτούνης), Χουάνγκ (66′ Βαλμπουενά), Γκάρι Ροντρίγκες, Ελ Αραμπί (66′ Μπακαμπού), Μπιέλ (39 Μπουτούτσι).

Όλοι οι παίκτες της ΑΕΚ, έχουν “πνίξει” στην αγκαλιά τους τον Λιβάι Γκαρσία μετά το 3:0. Σε… έκσταση οι οπαδοί της ΑΕΚ, οι οποίοι με καπνογόνα πανηγυρίζουν τη νίκη της ομάδας τους!