Φρέναραν την Μπράιτον οι “χωριάτες”

Η Άστον Βίλα, συνέχισε στα θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας και τους “γλάρους” εκτός έδρας με 2:1 και ανατροπή, με δύο προσωπικά τέρματα του Ίνγκς.

Η Άστον Βίλα σταμάτησε το μικρό σερί που έχτιζε η Μπράιτον, επικράτησε 2:1 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Premier League και ανέβηκε στην 12η θέση με 18 βαθμούς.

To παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Μπράιτον η οποία βρήκε δίχτυα μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο ΜακΑλιστερ κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά μέσα στην περιοχή, σούταρε και νίκησε τον τερματοφύλακα, κάνοντας το 1-0. Στη συνέχεια ήταν η σειρά της Άστον Βίλα να ασκήσουν πίεση, καθώς έμειναν από νωρίς πίσω στο σκορ. Στο 20ο λεπτό, οι “χωριάτες” είχαν την ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα, καθώς ο Ντανκ έκανε φάουλ μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Ίνγκς ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 1:1. H Μπράιτον ανέβασε ρυθμούς στη συνέχεια, προσπαθώντας να περάσει και πάλι μπροστά, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο μέρος, η Άστον Βίλα μπήκε με περισσότερη όρεξη, ψάχνοντας το τέρμα που θα της έδινε το προβάδισμα. Χρειάστηκε μόλις 10 λεπτά για να σκοράρει. Ο Ινγκς, μετά από φοβερή ατομική ενέργεια, σούταρε μέσα από την περιοχή νικώντας τον Σάντσες, γράφοντας το 2:1. Ο Τροσάρντ σούταρε από επικίνδυνη απόσταση, με τον Μαρτίνες να λέει “όχι” και να μπλοκάρει. Oι “γηπεδούχοι” ανέβασαν ρυθμό, δημιούργησαν φάσεις, χωρίς όμως να καταφέρουν να τις μετουσιώσουν σε γκολ.

Κίτρινες: 57′ Καισέδο / 26′ Μινγκς, 79′ Κας, 80′ Μπέιλεϊ, 84′ Γιάνγκ, 85′ Καμαρά, 90+8 Μαρτίνες, 90+8 ΜακΓκιν

Γκολ: 1′ ΜακΆλιστερ / 20′, 54′ Ινγκς

Μπράιτον: Σάντσεθ, Γκρος, Κόλγουιλ, Ντανκ, Εστουπινιάν (81′ Λάμπτεϊ), Μακ Άλιστερ, Καϊσέδο, Μαρτς, Λαλάνα (6′ Ενσίσο, 59′ Βέλτμαν), Τροσάρ, Γουέλμπεκ (59′ Άνταβ)

Άστον Βίλα: Μαρτίνες, Κας, Κόνσα, Μινγκς, Ντιν, Καμαρά, Λουίζ (82′ Ντεντόνκερ), Μακγκίν, Ράμσεϊ (68′ Γιάνγκ), Ίνγκς (83′ Άρτσερ), Μπουεντία (74′ Μπέιλεϊ)//