Φούλκρουγκ… λαμπρός την οδηγεί

Η Βέρντερ Βρέμης πέρασε και από την έδρα της Χόφενχαϊμ (1-2) και συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της στο πρωτάθλημα, καθώς βρίσκεται πλέον στη τέταρτη θέση, παραμένοντας αήττητη εκτός έδρας.

Η ομάδα του Όλε Βέρνερ βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση και το δείχνει με κάθε ευκαιρία στα παιχνίδια της. Οι “βερντεράνερς” πέρασαν και από την έδρα της Χοφενχάιμ και ανέβηκαν με αυτό το τρόπο στην πρώτη τετράδα έχοντας 15 βαθμούς. Μάλιστα, παραμένουν αήττητοι μακριά από την έδρα τους. Η Μπρίτενριτερ έμεινε στους 14 και στην έκτη θέση.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα δις, πρώτα με τον Ντουξ στο πρώτο ημίχρονο από ασίστ του Φούλκρουγκ, με τους γηπεδούχους όμως να απαντούν άμεσα και να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα. Στην επανάληψη η Χόφενχαϊμ ήταν καλύτερη από την αντίπαλό της, όμως δεν μπορούσε να βρει μεγάλες ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Παβλένκα. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Βέρντερ και με το ανούσιο πέναλτι του Ενσοκί στο τελευταίο δεκάλεπτο, πήρε τη νίκη, με τον Φούλκρουγκ να έχει γκολ και ασίστ και να φτάνει τα οκτώ τέρματα στο πρωτάθλημα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Χόφενχαϊμ να έχει τον έλεγχο της κατοχής και του παιχνιδιού και να απειλεί μόλις στο 6′ όταν Μπαουμγκάρτνερ συνέκλινε από τα αριστερά και δοκίμασε ένα σουτ που πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Παβλένκα. Σταδιακά η Βέρντερ Βρέμης έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο και γινόταν απειλητική στην εστία των γηπεδούχων, με τον Βάισερ να μην εκμεταλλεύεται στο 15′ την πάσα του Φούλκρουγκ. Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι όμως πήραν το προβάδισμα. Ξανά ο Φούλκρουγκ πέρασε την κάθετη, με τον Ντουξ από το όριο της περιοχής να σημαδεύει τη γωνία του Μπάουμαν και να κάνει το 1-0.

Στο 21′, η Χόφενχαϊμ ζήτησε πέναλτι για πέσιμο του Σκοβ στην περιοχή, όμως διαιτητής και VAR έδειξαν να συνεχιστεί το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν μετά το 1-0 της Βέρντερ και ισοφάρισαν στο 33′. Ο Νταμπούρ έγινε αποδέκτης της εξαιρετικής πασάς του Γκίγκερ και με κεφαλιά πέρασε την μπάλα πάνω από τον Παβλένκα, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Δύο λεπτά αργότερα, υπήρξε νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία, με τον Μπαουμγκάρτνερ να απειλεί μέσα από την περιοχή και να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Στην επανάληψη η Χόφενχαϊμ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και περιόρισε την Βέρντερ στο μισό γήπεδο. Στο 56′ ο Μπαουμγκάρτνερ βρέθηκε στο ύψος της περιοχής και ολομόναχος έστειλε την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα. Δέκα λεπτά αργότερα και ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν ισορροπήσει την αναμέτρηση, ο Πρόμελ πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους στο κόρνερ του Ανχελίνο και ο Παβλένκα έκανε μια τρομερή επέμβαση για να διατηρήσει το 1-1.

Ο Ντουξ επιχείρησε να σκοράρει και δεύτερη φορά στην αναμέτρηση στο 79′, όμως η τρομερή του ενέργεια μπλοκαρίστηκε στα σώματα. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Βέρντερ Βρέμης κέρδισε πέναλτι μετά από παρέμβαση του VAR. Ο Βάισερ τσίμπησε την μπάλα στην περιοχή πριν το τάκλιν του Ενσοκί και ο αμυντικός της Χοφενχάιμ τον γκρέμισε. Ο Φούλκρουγκ ανέλαβε την εκτέλεση και έδωσε προβάδισμα για δεύτερη φορά προβάδισμα στην ομάδα του. Η Χόφενχαϊμ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στα εναπομείναντα λεπτά, όμως η Βέρντερ διατήρησε αυτή την σημαντική νίκη.

Γκολ: 33′ Νταμπούρ, / 18′ Ντουξ, 86′ Φούλκρουγκ

Κίτρινες: Γκίγκερ 8′, Βογκτ 72′, Καμπάκ 90+1′ / Γκρούεβ 44′, Φριντλ 45+1′, Μπίτενκουρτ 90+4′

Χοφενχάιμ (Αντρέ Μπρίτενριτερ): Μπάουμαν, Καμπάκ, Βογκτ, Νσοκί, Ανχελίνο (89′ Μπρουν Λάρσεν), Γκίγκερ (89′ Στίλερ), Σκοβ (66′ Καντεράμπεκ), Πρόμελ, Κράμαριτς (66′ Ρούτερ), Μπαουμγκάρτνερ, Νταμπούρ.

Βέρντερ Βρέμης (Όλε Βέρνερ): Παβλένκα, Σταρκ, Βελίκοβιτς, Φριντλ, Γιουνγκ (75′ Μπούτσαναν), Γκρος (90+2′ Πίπερ), Βάισερ, Σμιντ (90+2′ Στάγκε), Γκρούεβ (59′ Μπίτενκουρτ), Ντουξ, Φούλκρουγκ.