Φουλ της… ισοπαλίας στην Ιταλία

Λάτσιο και Ουντινέζε έμειναν στο 0-0 και συνεχίζουν… χέρι-χέρι στους 21 βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα της Serie A, ενώ Σπέτσια και Κρεμονέζε προσέφεραν θέαμα (2-2) στο “Αλμπέρτο Πίκο”.

Λάτσιο-Ουντινέζε 0-0

Στο 14′, ο Σάμαρτζιτς βρέθηκε αμαρκάριστος λίγο έξω από την περιοχή, επιχειρώντας έναν “κεραυνό” ο οποίος βρήκε στην εξωτερική πλευρά του οριζόντιου δοκαριού. Στο 28ο λεπτό ο Λατσάρι βρήκε τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στην περιοχή, την κεφαλιά του οποίου σταμάτησε εντυπωσιακά ο Σιλβέστρι. Στο 54′ ο Μπέτο έμεινε… μόνος του στην περιοχή, όμως η καρφωτή κεφαλιά του πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 72′, ο Περέιρα πήρε την μπάλα στην άκρη της περιοχής, σούταρε διαγώνια, όμως ο Προβεδέλ εκτινάχτηκε και απομάκρυνε. Στο 85ο λεπτό, ο Ντεουλοφέου πέρασε τον γκολκίπερ της Λάτσιο, όμως έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Κίτρινες: 74′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς / 7′ Μπεκάο, 54′ Πέρες, 79′ Γουάλας, 90+4′ Εϊτσίμπουε

Σπέτσια-Κρεμονέζε 2-2

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Λοχοσβίλι να περνάει τον τερματοφύλακα και να δίνει στον Ντέσερς, ο οποίος δεν είχε κανένα πρόβλημα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία. Στο 19′, ο Ενζολά πήρε την μπάλα στα όρια της περιοχής και έκανε ένα δυνατό σουτ, το οποίο δεν μπορούσε να αποκρούσει ο Καρνεσέκι. Τρία λεπτά αργότερα (22′), η Σπέτσια ανέτρεψε το σκορ, με τον Χολμ να εκμεταλλεύεται την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας στο κόρνερ της ομάδας του και να σκοράρει από κοντά. Στο 53ο λεπτό η Κρεμονέζε ισοφάρισε, με τον Πίκελ να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Σερνίκολα. Στο 79′, ο Μαλντίνι εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ από μακρινή απόσταση, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να αποκρούει σε κόρνερ.

ΓΚΟΛ: 19′ Ενζολά, 22′ Χολμ / 2′ Ντέσερς, 53′ Πίκελ

Κίτρινες: 61′ Αγουδέλ, 86′ Καλνταρά