Φινάλε με νίκη… προετοιμασίας για τη Φιορεντίνα

Η ομάδα του Βιντσέντζο Ιταλιάνο ολοκλήρωσε με ιδανικό τρόπο τις υποχρεώσεις της στη Serie A, καθώς επικράτησε με 3-1 της Σασουόλο και έκανε κατάλληλη προετοιμασία πριν τον τελικό του Europa Conference League.

Στην 38η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος, η Φιορεντίνα επικράτησε εκτός έδρας με 3:1 της Σασουόλο, ολοκληρώνοντας με νίκη τις εγχώριες υποχρεώσεις της για φέτος. Το σύνολο του Βιντσένζο Ιταλιάνο προηγήθηκε στο 47ο λεπτό του παιχνιδιού με τον Καμπράλ, προτού η Σασουόλο ισοφαρίσει στο 70′ με πέναλτι του Μπεράρντι. Οι “βιόλα” κατάφεραν να πάρουν ξανά προβάδισμα στο σκορ στο 79′ με τον Σαπονάρα, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 82′ λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας που δέχθηκε ο Τρεσόλντι.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και ο Γκονζάλες διαμόρφωσε το τελικό 3:1 στο 83ο λεπτό, χαρίζοντας το τελευταίο τρίποντο της χρονιάς στην ομάδα του. Στο 88′, οι “νεροβέρντι” δέχθηκαν νέα αποβολή, με απευθείας κόκκινη κάρτα του Ροτζέριο. Έτσι, η Φιορεντίνα ανέβηκε στην όγδοη θέση της βαθμολογίας, ενώ η Σασουόλο παρέμεινε -έστω και προσωρινά- στην 13η θέση.//Τ.

Σασουόλο (Αλέσιο Ντιονίζι): Ρουσό, Τρεσόλντι, Φεράρι (46′ Ρομάνια), Τολιάν, Ροτζέριο, Λόπεζ (58′ Μπαϊράμι), Χαράουι, Ενρίκε, Μπεράρντι, Σεϊντέ (58′ Ντεφρέλ), Πιναμόντι (74′ Μαρκίτσα)

Φιορεντίνα (Βιντσέντζο Ιταλιάνο): Τσεραφολίνι, Ρανιέρι, Μαρτίνες, Ντοντό (73′ Βενούτι), Τέρζιτς, Άμραμπατ (82′ Μπιάνκο), Ντανκάν (58′ Μποναβεντούρα), Καστροβίλι, Κουαμέ (Γκονζάλες), Ικονέ (73′ Σαπονάρα), Καμπράλ