Φινάλε με νίκη για την Πολωνία

Οι Πολωνοί μπορεί να τερμάτισαν στην τρίτη θέση του τέταρτου γκρουπ, αλλά κατάφεραν να ολοκληρώσουν με τρίποντο τις υποχρεώσεις τους στη διοργάνωση του Nations League, επικρατώντας με 1-0 της Ουαλίας.

Η Πολωνία απείχε από τις νίκες στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές του Nations League, ωστόσο κατάφεραν να πάρει νέο τρίποντο επί της Ουαλίας και να ολοκληρώσεις στους 7 βαθμούς τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση εν όψει του προσεχούς Παγκόσμιου Κυπέλλου. Από την άλλη, η Ουαλία κατέλαβε την τελευταία θέση του ομίλου και υποβιβάστηκε στη β’ κατηγορία του Nations League.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο μέρος, αναφορικά με την κατοχή της μπάλας, ωστόσο οι Ουαλοί δημιουργούσαν πιο επικίνδυνες επιθέσεις, δίχως να ανοίξουν το σκορ της αναμέτρησης. Στο 25′, οι Πολωνοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία. Ο Λεβαντόφσκι έπιασε την κεφαλιά μετά από μία εκτέλεση φάουλ, ωστόσο ο Χένεσεϊ είχε σωστή τοποθέτηση και αποσόβησε τον κίνδυνο. Οκτώ λεπτά αργότερα, η ομάδα του Ρομπ Πέιτζ έδωσε τη δική της απάντηση. Ο Τζέιμς σούταρε από κοντινή απόσταση, ωστόσο ο Σέζνι διατήρησε το μηδέν στα μετόπισθεν. Τα δύο αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, δίχως σκορ στον αγώνα.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες συνέχισαν με τον ίδιο τρόπο προσέγγισης και αμφότερες είχαν τις ευκαιρίες να δημιουργήσουν συνθήκες απειλής στα αντίπαλα καρέ. Στο 58′, οι Πολωνοί κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στον αγώνα. Ο Λεβαντόφσκι πέρασε ωραία την μπάλα στον Σβιντέρσκι και ο πρώην επιθετικός του ΠΑΟΚ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χένεσεϊ. Δύο λεπτά αργότερα, οι Ουαλοί προσπάθησαν να απαντήσουν. Ο Τζόνσον έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και σούταρε δυνατά, αλλά ο Σέζνι απόκρουσε σε κόρνερ. Εν συνεχεία, δεν άλλαξε κάτι στο σκορ και η Πολωνία πήρε τη νίκη, επικρατώντας με 1-0.

ΓΚΟΛ: 58′ Σβιντέρσκι

Κίτρινες: 42′ Νόρινγκτον-Ντέιβις, 49′ Γουίλιαμς / 35′ Κριχόβιακ

Ουαλία (Ρομπ Πέιτζ): Χένεσεϊ, Ρόντον, Καμπάνγκο, Νόρινγκτον-Ντέιβις (58′ Μουρ), Ρόμπερτς, Μορέλ, Λέβιτ (72′ Κόλγουιλ), Τζέιμς, Γουίλιαμς, Τζόνσον, Μπέιλ

Πολωνία (Τσέσλαφ Μίχνιεβιτς): Σέζνι, Γκλικ, Μπέντναρεκ, Κίβιορ, Ζουρκόφσκι (83′ Σιμάνσκι), Κριχόβιακ, Ζαλέφσκι, Μπερεζίνσκι, Ζιελίνσκι, Σβιντέρσκι (65′ Πιάτεκ), Λεβαντόφσκι