Φινάλε με… χαμόγελο για Χανιά, Kallithea και ΟΦ Ιεράπετρας | Λευκή ισοπαλία στη Ριζούπολη! (video)

Ολοκληρώθηκε με τον νότιο όμιλο και χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον η φετινή σεζόν της Super League 2. Η πρωτοπόρος Κηφισιά ήρθε ισόπαλη (0:0) με τον Απόλλωνα, ενώ μεγάλα “τρίποντα” πανηγύρισαν οι κρητικές ομάδες, το σύνολο του κόουτς Σίμου, αλλά και η ΑΕΚ Β’ στην έδρα της Καλαμάτας.

Έπεσε η “αυλαία” του φετινού πρωταθλήματος της Super League 2 με ενδιαφέροντα αποτελέσματα στον όμιλο του Νότου. Με νίκες “έκλεισαν” τη σεζόν τα Χανιά κόντρα στον Ολυμπιακό Β’, και ΟΦ Ιεράπετρας στην έδρα της Ηλιούπολης.

Παράλληλα, η ΑΕΚ Β’ ολοκλήρωσε τη χρονιά με “διπλό” στην έδρα της Καλαμάτας, ενώ η Προοδευτική ήρθε ισόπαλη με 1:1 με το “Σίτι” στο Αιγάλεω. Τέλος, με “λευκή ισοπαλία” (0:0) είχαν φινάλε στη σεζόν Απόλλων Σμύρνης και Kηφισιά, ενώ η Athens Kallithea πέρασε στο τέλος με το “διπλό” από την έδρα του ΠΑΟ Ρουφ.

ΠΑΟ Ρουφ – Athens Kallithea 1:2

Με νίκη ολοκλήρωσε τη σεζόν η Athens Kallithea κόντρα στον ουραγό ΠΑΟ Ρουφ. Το σύνολο του κόουτς Σίμου “έκλεισε” τη χρονιά στους 65 βαθμούς και έναν βαθμό απόσταση από την πρωτοπόρο Κηφισιά. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε στο 59′ ο Λουκίνας με σουτ, ενώ ο Γαϊτάνης ισοφάρισε στο 85′. Τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του χάρισε ο Λουκινάς, ο οποίος στο 89ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματα τόσο της Kallithea, όσο και τα προσωπικά του.

ΓΚΟΛ: 85′ Γαϊτάνης / 59′ , 89′ Λουκίνας

ΠΑΟ Ρουφ (Γκούμας): Τσόγκας, Παπουτσογιαννόπουλος, Μκρτσιάν, Λαμπρίδης, Κατσούλης, Μαρινάκης, Φιλιμέγκας, Καλλέργης, Γαϊτάνης, Φράγκος, Κυριαζής.

Athens Kallithea (Σίμος): Πάντος, Ευαγγέλου, Μπουλούλης, Ματίγια, Μάλτσι, Σαντάνα, Λουκίνας, Κυνηγόπουλος, Ουές, Καινούργιος, Βλάχος.

Χανιά – Ολυμπιακός Β’ 4:2

Οι δυο ομάδες μπήκαν αρκετά… κεφάτες στο ματς και τα Χανιά βρήκαν πρώτα το δρόμο προς τα δίχτυα με τέρμα που πέτυχε στο 20′ με ωραίο σουτ ο Μάναλης. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, βρίσκοντας χώρους στην περιοχή των Κρητικών, όμως αυτοί διατήρησαν το “μηδέν” για το πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι “ερυθρόλευκοι” ισοφάρισαν νωρίς με τον Σούρλη να σκοράρει με πλασέ. Οι γηπεδούχοι όμως ανέκτησαν την κατοχή, βρήκαν φάσεις και στο 59′, μπήκαν ξανά σε θέση “ισχύος” με γκολ του Μανουσάκη. Οι Κρητικοί συνέχισαν… ζεστοί και στο 69ο λεπτό, έκαναν το 3:1 με τον Μπουτσάκη. Λίγο πριν το φινάλε, στο 88′, ο Μαρτσάκης έδωσε “ανάσα” στους Πειραιώτες, μειώνοντας σε 3:2, όμως το… κερασάκι στην τούρτα για τα Χανιά έβαλε στις καθυστερήσεις του αγώνα  ο Ρότσα για το 4:2, που ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού.

ΓΚΟΛ: 21′ Μάναλης, 63′ Μανουσάκης, 69′ Μπουτσάκης, 90’+2′ Ρότσα / 47′ Σουρλής, 88′ αυτ. Μαρτσάκης

ΠΑΕ Χανιά (Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Ιμεραλιλάι (77′ Μαρτσάκης), Ρότσα, Μπάτζιος, Σέχου, Τσέλιος, Λεμονής, Μπουρσέλης (64′ Μπουτσάκης), Κόλα (84′ Ζέκχοφ), Μανουσάκης, Μάναλης (77′ Ιατρούδης).

Ολυμπιακός Β’ (Α. Ιμπαγάσα): Στουρνάρας, Καλογερόπουλος, Κουτσίδης, Κεραμιδάς, Νίκολιτς, Ιμπαγάσα (46′ Τσέλιος), Κωστή, Σαπουντζής, Σουρλής (84′ Σταυρόπουλος), Καράκουτης (71’ Μαρίνος), Πινακάς (46′ Παπακανέλλος).

Καλαμάτα – ΑΕΚ Β’ 0:1

Με γκολ του Αποστόλη Χριστόπουλου στο 44′, η ΑΕΚ Β’ πέρασε με το “διπλό” από την έδρα της Καλαμάτας στο φινάλε της φετινής αγωνιστικής περιόδου. Η “Μαύρη Θύελλα” πραγματοποίησε αρκετό… ροτέισιον και δεν κατάφερε να βρει καλό ρυθμό, χάνοντας κάποιες ευκαιρίες με τους Ρόβα και Πασά και έτσι ολοκλήρωσε τη χρονιά με εντός έδρας ήττα.

ΓΚΟΛ: 44′ Χριστόπουλος
ΔΟΚΑΡΙ: 42′ Πανεράς

Καλαμάτα (Μαυρέας): Ταΐρης*, Μοζέρ, Μπαξεβάνος, Παπατόλιος, Ασίγκμπα, Καραγκούνης, Μπουλλάρι (83′ Πανουργιάς), Αρναρέλλης, Βασιλόγιαννης (46′ Μαρκόφσκι), Πασάς, Ρόβας.

ΑΕΚ Β’ (Οφρυδόπουλος): Γκίνης, Σταμούλης, Τρούμπουλος, Χατζηκυριάκος, Γεωργέας, Κορομηλάς (71′ Νούλας), Πάπα, Γκολφίνος, Πανεράς (86′ Γ. Σταμούλης), Σκόνδρας (60′ Παρράς), Απ. Χριστόπουλος (86′ Κατσίκας).

Απόλλων Σμύρνης – Κηφισιά 0:0

Με “λευκή ισοπαλία” έκλεισαν τη χρονιά Απόλλων Σμύρνης και Κηφισιά, η οποία πανηγύρισε και μαθηματικά την άνοδο στη Super League, χωρίς τον κόουτς Πετράκη στο “τιμόνι” της στο τελευταίο ματς. Οι δυο ομάδες δεν σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες, με την την “ελαφρά ταξιαρχία” να χάνει καλή στιγμή στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους με τον Ερέρα.

ΓΚΟΛ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τάμπας, Φατιόν, Κοροβέσης, Αναστασόπουλος / Καλλέργης

Απόλλων Σμύρνης (Τάτσης): Κότσαρης, Ερέρα, Τσαμούρης, Μουστακόπουλος (50′ λ.τ Αναστασόπουλος), Κοροβέσης, Θεοχάρης, Φατιόν (88′ λ.τ Τσελεπίδης), Τάμπας, Χαλίμι, Πατάπης, Χατζημάρκος (72′ λ.τ Μαζέτι).

Κηφισιά (Κουτρομάνος – Κολοβός): Αγριμάκης (81′ Δασκαλάκης), Μπαρμπόσα, Καλλέργης, Μαζουλουξής, Νοικοκυράκης, Παναγιώτου, Γκίνη (81′ Βαφέας), Σωτηράκος, Παυλάκης (81′ Μπάκος), Πέιος (72′ Δημοσθενιάδης), Αντερέγκεν.

Ηλιούπολη – ΟΦ Ιεράπετρας 2:3

Νικηφόρα έκλεισε τη χρονιά ο ΟΦ Ιεράπετρας, ο οποίος επιβλήθηκε με 3:2 στην έδρα της Ηλιούπολης. Στο πρώτο μέρος του αγώνα δεν υπήρχαν πολλές μεγάλες ευκαιρίες, όμως οι Κρητικοί πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα μπροστά στο σκορ χάρη στο γκολ του Μούλερ στο 35ο λεπτό. Στην “επανάληψη”, ο ΟΦΙ διπλασίασε τα τέρματά του με γκολ του Καζάου. Η Ηλιούπολη στη συνέχεια βρήκε χώρους και αντέδρασε, μειώνοντας με γκολ του Μπαστακού στο 59′, όμως δεν… χάρηκε για πολύ, καθώς στο 74′, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 3:1 με τέρμα του Παπαδάκη. Οι γηπεδούχοι έβαλαν… το γκολ της τιμής στο 85ο λεπτό με τον Δημητριάδη να διαμορφώνει το τελικό 2:3 μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ.

ΓΚΟΛ: 59′ Μπαστακός, 85′ Δημητριάδης / 35′ Μούλερ, 54′ Μπλανκ Καζάου, 74′ Ε. Παπαδάκης

Ηλιούπολη (Παντέλης): Πολίτης, Ζιούλης, Ντόη (57′ Χέμπερτ), Κωστόπουλος, Λαζαρίδης (57′ Γεωργιάδης), Μπαξεβάνος, Κρέτσι, Δημητριάδης, Βασιλείου, Άντο, Μπαστακός.

ΟΦ Ιεράπετρας (Ξηροφώτος – Στουρνάρας): Τζελέπης, Κάρδαρης, Κόκας, Ζήσης, Καλλιτσουνάκης, Ίννος, Μούλερ (90′ Νεόπουλος), Μπλανκ Καζάου, Ε. Παπαδάκης, Τσόφλιας (46′ Φ. Παπαδάκης), Καραμπέτσος.

Αιγάλεω – Προοδευτική 1:1

Τέλος, το βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν στο Αιγάλεω, το “Σίτι” με την Προοδευτική, οι οποίες ήρθαν 1:1 στο Μαυροθαλασσίτης, όπου οι φιλοξενούμενοι αποχαιρέτησαν και με τη “βούλα” την κατηγορία. Η “Προο” άνοιξε το σκορ του ματς στο 29′ με γκολ του Μάντιτς, όμως οι γηπεδούχοι πήραν τον βαθμό με γκολ του Ραμίρες στο 75′.

ΓΚΟΛ: 74′ Ραμίρεζ / 29′ Μάντιτς

Αιγάλεω (Κουδούνης): Σικαλιάς (46′ Χριστοδουλούδης), Νικολακόπουλος (65′ Χοτζάλι), Καρατάσιος (46′ Πολυχρόνης), Μπούσης, Πεχλιβανόπουλος, Σταματάκης, Καμαρά, Παλτόγλου (55′ Ραμίρεζ), Τσιλιγκίρης, Μπαστιάνος (72′ Ματέα), Κωστανάσιος.

Προοδευτική (Ανδράλας): Καραργύρης, Νικολής, Πότσι, Παντελίδης, Αλεξίου, Νομικός (74′ Καραγκούνης), Αγγελόπουλος, Καπνίδης, Παυλίδης, Γιαννιτσάνης, Μάντιτς. //Γ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της τελευταίας αγωνιστικής της Super League 2: