Φιλική επικράτηση της Γερμανίας στην Αμερική

Τα “πάντσερ” στο ντεμπούτο του Γιούλιαν Νάγκελσμαν επικράτησαν τον Ηνωμένων Πολιτειών σε φιλική αναμέτρηση με σκορ 3-1. Τα τέρματα πέτυχαν ο Πούλισικ για τους γηπεδούχους και οι Γκουντογκάν, Φούλκρουγκ και Μουσιάλα για τους φιλοξενούμενους.

Οι Αμερικανοί πήραν προβάδισμα στο 27ο λεπτό μετά από υπέροχη ατομική ενέργεια του Πούλισικ και άψογο τελείωμα (1-0). Η απάντηση από τους φιλοξενούμενους ήρθε 12 λεπτά αργότερα με τον Γκιντογκάν που με σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1. Η ολική ανατροπή για την Γερμανία ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο όταν ο Γκόσενς βρήκε μέσα στην περιοχή τον Φούλκρουγκ και αυτός με δυνατό σουτ νίκησε τον πορτιέρο των γηπεδούχων κάνοντας το 2-1. Ο σκόρερ μετατράπηκε σε δημιουργό πάσαρε στον Μουσιάλα και ο τελευταίος με ωραίο σουτ έκανε το 3-1. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο προπονητές έκαναν αρκετές αλλαγές με συνέπεια ο ρυθμός να πέσει και να μην σημειωθεί κάποιο άλλο τέρμα. //ΝΚ