Φιέστα με ισοπαλία για τη Μπάγερν Μονάχου

Το 32ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους πανηγύρισαν οι Βαυαροί στο «Αλιάντς Αρένα» στην αναμέτρηση (2-2) κόντρα στη Στουτγκάρδη.

Η Μπάγερν Μονάχου κατέκτησε μαθηματικά το φετινό πρωτάθλημα της Μπουντεσλίγκα στην 31η αγωνιστική, ωστόσο στο σημερινό παιχνίδι κόντρα στους «Σουηβούς» πανηγύρισε κι επίσημα το εν λόγω επίτευγμά της.

Η Στουτγκάρδη άνοιξε το σκορ στο Μόναχο, με τον Τόμας στο 8ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του Μάρμους. Στο 12′, οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με… οβίδα του Μίλερ που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Φλοριάν Μίλερ. Δέκα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στον διπλασιασμό τον γκολ με το σουτ του Μάρμους να περνά ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Γερμανού τερματοφύλακα. Πέντε λεπτά μετά τη συμπλήρωση του μισαώρου, η Μπάγερν Μονάχου βρήκε το γκολ της ισοφάρισης «δια χειρός» Μαυροπάνου, ο οποίος έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν ανέτρεψε το σκορ χάρη σε γκολ του Μίλερ.

Στην επανάληψη, η Στουτγκάρδη βρήκε άμεσα τον τρόπο να ισοφαρίσει. Στο 52ο λεπτό, ο Σόσα βρήκε το… κεφάλι του Καλάιτζιτς κι εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νόιερ.  Οι γηπεδούχοι ήλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, ωστόσο οι «Σουηβοί» έβρισκαν τους απαραίτητους κενούς χώρους, δημιουργώντας προβλήματα στην άμυνα των Βαυαρών. Στο 75′, ο Φόρστερ σούταρε από την άκρη της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στη συνέχεια της φάσης, ο Μίλερ έκανε καθοριστική επέμβαση σε σουτ του Λεβαντόφσκι και η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε κατακόρυφα με τις δύο ομάδες να χάνουν φάσεις εκατέρωθεν. Το 2-2, ωστόσο, αποτέλεσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Η Μπάγερν Μονάχου στέφθηκε με κάθε επισημότητα πρωταθλήτρια Γερμανίας, κατακτώντας τον 32ο τίτλο της ιστορίας της και το δέκατο διαδοχικό. Απ’ την πλευρά της, η Σουτγκάρδη πήρε μεν πολύτιμο βαθμό, ωστόσο παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού.

ΓΚΟΛ: 35′ Μαυροπάνος (αυτογκόλ), 44′ Μίλερ / 8′ Τόμας, 52′ Καλάιτζιτς

Κίτρινες: 6′ Νιανζού, 90+1′ Ντέιβις / 39′ Καράζορ, 50′ Φιούριχ, 74′ Κουλιμπαλί

Κόκκινη: 90+6′ Κομάν

Μπάγερν Μονάχου (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Ουπαμεκάνο, Νιανζού (63′ Σούλε), Παβάρ (72′ Τολισό), Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα (72′ Ρόκα), Γκνάμπρι (86′ Γκνάμπρι), Κομάν, Μίλερ (85′ Τσούπο-Μότινγκ), Λεβαντόφσκι

Στουτγκάρδη (Πελεγκρίνο Ματαράτσο): Μίλερ, Μαυροπάνος, Άντον, Ίτο, Καράζορ, Σόσα, Τόμας (74′ Τόμας), Έντο, Φιούριχ (63′ Κουλιμπαλί), Μάρμους (46′ Μανγκαλά), Καλάιτζιτς (79′ Τόμι)