Εύκολη πρόκριση για τη Σαλερνιτάνα

Στους “16” του Coppa Italia προχωράει η “Γκρανάτα”, η οποία επικράτησε εντός έδρας με 4-0 της Σαμπντόρια το βράδυ της Τρίτης (31/10).

Η Σαλερνιτάνα έδειξε εξ αρχής να είναι η ανώτερη ομάδα στο γήπεδο και από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου φαινόταν πως θα είναι ένα εύκολο βράδυ για εκείνη. Στο 28′ ο Ικουεμέσι άνοιξε το σκορ, πριν ο Τσάουνα διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με ένα όμορφο φαλτσαριστό σουτ στη γωνία.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του ματς έπεσε αισθητά, αυτό όμως δεν εμπόδισε τη “Γκρανάτα” από το να σκοράρει άλλα δύο γκολ και να πάρει μία ευρεία νίκη. Στο 67′, ο Τσάουνα διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα ξανά με ένα όμορφο τεχνικό σουτ, ενώ το “κερασάκι στην τούρτα” έβαλε στο 87′ ο Γιοβάνε που εκμεταλλευόμενος την πάσα του Σίμι, τελείωσε όμορφα τη φάση για το τελικό 4-0.

Νωρίτερα, η Κρεμονέζε χρειάστηκε την παράταση για να “λυγίσει” την αντίσταση της Τσιταντέλα με 2-1 (1-1 κανονική διάρκεια). Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 48′ με τον Μπερτολάτσι, όμως οι φιλοξενούμενοι -παρότι έπαιζαν με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Φράρε με δεύτερη κίτρινη στο 53′- έφεραν το ματς στα ίσα με τον Βίτα στο 83′. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε με… buzzer beater στην τελευταία φάση της παράτασης ο Κόντα, δίνοντας την πρόκριση στην Κρεμονέζε, η οποία θα αντιμετωπίσει στους “16” τη Ρόμα (6/12).//ΓΑ