Εύκολα η Αταλάντα | ‘Εκλεψε τη νίκη στο 90’ η Σαλερνιτάνα

Η τέταρτη αγωνιστική της Serie A ολοκληρώθηκε, με την επικράτηση των “μπεργκαμάσκι” με 3-1 κόντρα στην Τορίνο και τους “ροσομπλού” να ισοφαρίζονται στο 90′, παρά το γεγονός ότι είχαν προηγηθεί στο παιχνίδι.

Αταλάντα-Τορίνο 3-1

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά, με την πρώτη καλή στιγμή να ανήκει στην Αταλάντα στο 17ο λεπτό με τον Κοπμέινερς, ο οποίος σούταρε έξω από την περιοχή όμως ο Μιλίνκοβιτς, απέκρουσε. Στη συνέχεια οι “γηπεδούχοι” ανέβασαν ρυθμό, πιέζοντας ασφυκτικά την άμυνα της Τορίνο. Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα από το Μπέργκαμο, βρήκε δίχτυα και πέρασε μπροστά στο σκορ στο 45ο λεπτό. Ο Άινα, βρήκε αντικανονικά τα πόδια του αντιπάλου του, με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι και τον Κοπμέινερς να ανοίγει το σκορ μετά από εύστοχη εκτέλεση. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο για την Αταλάντα, με τον Κοπμέινερς να πετυχαίνει ένα εξαιρετικό γκολ με μακρινό σουτ, σκοράροντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση. Η Τορίνο αντέδρασε και στο 77ο λεπτό μείωσε με τον Βλάσιτς που σκόραρε με σουτ μέσα από την περιοχή. Η Αταλάντα απάντησε άμεσα, κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο σκόρερ των δύο προηγούμενων γκολ, ευστόχησε και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Μπολόνια-Σαλερνιτάνα 1-1

Μόλις στο 8ο λεπτό, η Σαλερνιτάνα έχασε τεράστια ευκαιρία να σκοράρει μετά από κεφαλιά του Κουλιμπαλί που σταμάτησε ο Σκορούπσκι. Στη συνέχεια, οι “φιλοξενούμενοι” πήραν τα ινία του παιχνιδιού, δημιούργησαν φάσεις χωρίς να καταφέρουν να τις μετουσιώσουν σε γκολ. Λίγο πριν τη λήξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Μπολόνια “ξύπνησε” και απείλησε με τον Σανσόνε, όμως ο Σέπε κράτησε ανέπαφη την εστία του. Στην επανάληψη, η Μπολόνια κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ από νωρίς. Στο 50ο λεπτό, ο Γκιόμπερ στην προσπάθειά του να πάρει τη μπάλα, βρήκε τα πόδια αντιπάλου του, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Αρναούτοβιτς, εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 90ο λεπτό, ο Ντία, σκόραρε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα λίγο πριν την εκπνοή του παιχνιδιού, δίνοντας τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.