Έβγαλε αντίδραση και “ξέσπασε” στην Πολωνία

Εμφατική ήταν η πρώτη νίκη του Βελγίου στον τέταρτο όμιλο του Nations League, κέρδισε 6-1 με ανατροπή την Πολωνία εντός έδρας και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση.

Οι ‘κόκκινοι διάβολοι’ έβγαλαν αντίδρασή, επιβλήθηκαν επί της Πολωνίας με 6-1, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην πρώτη νίκη τους στη διοργάνωση.

Ο αγώνας:

Το Βέλγιο μπήκε πολύ δυναμικά με το… καλημέρα. Μόλις στο 4ο λεπτό απείλησε με διπλή ευκαιρία, μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Ντε Μπρόινε, με το σουτ του Μπατσουαγί να βρίσκει στο δοκάρι και τον Αζάρ να στέλνει τη μπάλα άουτ στο ριμπάουντ. Στο 28ο λεπτό, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, κατάφερε να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Με σουτ μέσα από την περιοχή, μετά από ασίστ του Σεμπαστιάν Σιμάνσκι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το Βέλγιο όμως έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Ο Βίτσελ, με εξαιρετικό σουτ από το ύψος του ημικυκλίου, έκανε το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, το Βέλγιο μπήκε ‘σεληνιασμένο’ και αποφασισμένο να πάρει τη νίκη. Στο 57ο λεπτό, ο Ντεντόκερ δεν κατάφερε να σκοράρει μετά από εξ επαφής κεφαλιά, ενώ και το σουτ του Αζάρ αποκρούσθηκε από τον Νταγκόβσκι που έσωσε εντυπωσιακά την εστία του. Στη συνέχεια, με γκολ του Ντε Μπρόινε, οι ‘κόκκινοι διάβολοι’ έφεραν το παιχνίδι τούμπα. Μετά από κάθετη του Αζάρ, ο Ντε Μπρόινε έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Δώδεκα λεπτά αργότερα, ο Τροσάρντ έκανε το 3-1 για την ομάδα του, μετά από εξαιρετική προσωπική ενέργεια. Το ξέσπασμα των γηπεδούχων συνεχίστηκε. Μέσα σε τρία λεπτά σκόραραν δύο γκολ. Στο 80 ο Τροσάρντ με φανταστικό τελείωμα μέσα από την περιοχή έκανε το 4-1, με τον Ντεντόκερ δύο λεπτά αργότερα να πετυχαίνει το 5ο γκολ των ‘κόκκινων διαβόλων’. Το πάρτι συνεχίστηκε, με τον Οπέντα ο οποίος σημείωσε το 6ο γκολ και έβαλε το… κερασάκι στη μεγάλη νίκη της εθνικής του ομάδας.