Στα πέναλτι πήρε το κύπελλο και την συμμετοχή στο Τσάμπιονς Λιγκ η Άιντραχτ

Στην άσπρη βούλα κρίθηκε ο πρώτος ευρωπαϊκός τίτλος της σεζόν με την Αίντραχτ  να κερδίζει την Ρέιντζερς με 5-4. Η κανονική διάρκεια του ματς και η παράταση έληξαν με το σκορ στο 1-1 (69’ Μπορέ / 57’ Αρίμπο)

Ανοιχτό παιχνίδι έγινε από τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο που ήταν αρκετά αμφίρροπο με τους Σκωτσέζους να έχουν την κατοχή της μπάλας, αλλά τους Γερμανούς να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνοι στις επιθέσεις τους.

Στο 4ο λεπτό η Ρέιντζερς έκανε την πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη στη περιοχή της Άιντραχτ, ωστόσο απομάκρυναν οι Γερμανοί. Στο επόμενο λεπτό (5’) ο Λάντσρομ βρήκε άτσαλα τον Ρόουντ που τραυματίστηκε και το ματς διακόπηκε για λίγα λεπτά. Η Άϊντραχτ είχε τη πρώτη καλή ευκαιρία στον τελικό με τον Καμάντα που μπήκε στη περιοχή στο 12’ αλλά ο ΜακΓκρέγκορ έπεσε στα πόδια του και έδιωξε, ο Σο σούταρε έξω από τη περιοχή αλλά μπλόκαρε ο κίπερ των Σκωτσέζων. Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους Γερμανούς στο 20ο λεπτό με τον Κνάουφ να μπαίνει στη περιοχή και να σουτάρει αλλά ο ΜακΓκρέγκορ απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 26’ ο Αρίμπο βρέθηκε έξω από τη περιοχή και σούταρε αλλά χωρίς να βρει στόχο στην επόμενη καλή στιγμή της Ρέιντζερς. Το μακρινό σουτ του Κόστιτς στο 31’ πέρασε πάνω από την εστία άουτ, ενώ στο 32’ ο ίδιος σε αντεπίθεση διέσχισε το μισό γήπεδο, μπήκε στη περιοχή από πλάγια θέση αλλά αστόχησε. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους η Ρέιντζερς είχε νέα καλή στιγμή με το σουτ του Τζακ αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Καλύτερα μπήκε η Άιντραχτ στο δεύτερο μισό του αγώνα, πίεσε από το ξεκίνημα χωρίς όμως να μπορέσει αν δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα των Σκωτσέζων.

Πρώτη καλή στιγμή για τους Γερμανούς στο 48’ με το γυριστό σουτ του Λίντσορμ που κόντραρε και έφυγε δίπλα από το δοκάρι κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπορέ έπεσε στη περιοχή από μαρκάρισμα του Γκόλτσον η φάση εξετάστηκε από το VAR αλλά δεν υπήρξε κάτι αντικανονικό. Στο 55’ ο Κεντ σούταρε αμαρκάριστος αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Η Ρέίντζερς βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 57’ με τον Αρίμπο που μπήκε στη περιοχή πλάσαρε τον Τραπ για το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα (59’) ο Λίντσορμ σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς και η ευκαιρία χάθηκε. Τεράστια ευκαιρία στο 66’ έχασε η Άίντραχτ με τον Καμάντα που βγήκε τετ α τετ αλλά η λόμπα έφυγε ψηλά άουτ. Τρία λεπτά αργότερα (69’) το ματς ήρθε στα ίσα με την κοντινή προβολή του Μπορέ μετά τη σέντρα του Κόστιτς (1-1). Νέα ευκαιρία για την Άιντραχτ που κέρδισε μέτρα στο γήπεδο με τον Χάουγκε αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ. Πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 89’ για τους Γερμανούς με την σέντρα σουτ του Κόστιτς να φεύγει δίπλα από το δοκάρι άουτ. Στα λεπτά που απέμειναν δεν άλλαξε κάτι και το ματς οδηγήθηκε στον έξτρα χρόνο της παράτασης.

Στο 94’ το σουτ του Άρφιλντ έφυγε ψηλά άουτ. Ο Κνάουφ έφυγε στη κόντρα στο 100’ σούταρε άτσαλα και η μπάλα έφυγε άουτ. Νέα καλή στιγμή  για τη Ρέιντζερς στο 106’ με το μακρινό σουτ του Μπάριστιτς που απομακρύνθηκε από τον Τραπ. Στο επόμενο λεπτό (107’) ήταν η σειρά της Άίντραχτ να απειλήσει με τον Χρούστιτς που έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι άουτ. Στο 114’  το σου του Κεντ κόντραρε αλλά μπλόκαρε ο Τραπ. Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους Γερμανούς στο ίδιο λεπτό με το σουτ ρου Γιάκιτς που έφυγε μόλις πάνω από το οριζόντιο. Στο 118’ έγινε η πιο μεγάλη φάση του ματς. Ο Κέντ βρέθηκε σε θέση βολής έκανε την προβολή ο Τραπ απέκρουσε με το πόδι η μπάλα βγήκε έξω σούταρε ο Ντέιβις ψηλά άουτ χάνοντας πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ρέιντζερς. Τελευταία φάση στη παράταση στο 120’ με το φάουλ έξω από τη περιοχή του Ταβερνιέ και τον Τραπ να λέει «όχι» και να στέλνει το ματς στα πέναλτι. Στη ρώσικη ρουλέτα οι Γερμανοί ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με κερδίζοντας παράλληλα την είσοδο τους στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ της νέας περιόδου.