Ο Ολυμπιακός… λύγισε στις λεπτομέρειες στο Λονδίνο

Οι “ερυθρόλευκοι” κατέβαλαν υπερπροσπάθεια στο “London Stadium”, ωστόσο ηττήθηκαν με 1-0 από τη Γουέστ Χαμ και έχασαν πολύτιμο έδαφος για την πρόκριση στις επόμενες φάσεις του Europa League.

Οι γηπεδούχοι είχαν καλή παρουσία στα πρώτα λεπτά, η οποία μετουσιώθηκε στη μεγάλη ευκαιρία του Μπενραχμά στο 13′, την οποία έδιωξε ο Πασχαλάκης. Οι παίκτες του Μόγιες είχαν τον έλεγχο και προσπαθούσαν να βρουν γρήγορο γκολ. Ο ρυθμός ήταν μέτριος το πρώτο τέταρτο κι έπειτα, με την κατοχή να είναι μοιρασμένη. Η Γουέστ Χαμ είχε τις ευκαιρίες, χωρίς καμία εξ αυτών να είναι ιδιαίτερα απειλητική.

Η στιγμή που ο Λούκας Πακετά νικάει τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη, στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, για το 1-0 της Γουέστ Χαμ. (EUROKINISSI)

Στο δεύτερο μισό η εικόνα ήταν παρόμοια. Τα “σφυριά” δημιουργούσαν ευκαιρίες, όμως καμία από αυτές δεν ήταν πολύ μεγάλη. Στο 73′ ωστόσο κατάφεραν να λύσουν τον… γόρδιο δεσμό. Ο Γουόρντ-Πράους έβγαλε μία εξαιρετική μπαλιά, ο Πακετά βγήκε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε τον Πασχαλάκη για το 1-0. Ο βοηθός σε πρώτο χρόνο υπέδειξε οφσάιντ, ωστόσο ο VAR είδε τον Ορτέγκα να καλύπτει τον Βραζιλιάνο μεσοεπιθετικό και μέτρησε το γκολ.

Ο Ολυμπιακός ανέβηκε στα τελευταία λεπτά, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο και… άγγιξε δύο φορές. Η πρώτη στο 86′, όταν μετά από κόρνερ η κεφαλιά του Καμαρά σταμάτησε στο δοκάρι. Δύο λεπτά μετά, ο Ροντινέι απείλησε με ένα σουτ, το οποίο πέρασε οριακά άουτ. Κάπως έτσι οι Πειραιώτες… συμβιβάστηκαν με την ήττα με 1-0, που τους αφήνει στο -5 από Γουέστ Χαμ και Φράιμπουργκ.

ΓΚΟΛ: 73′ Πακετά –

Κίτρινες: 19′ Άλβαρες, 28′ Κούντους, 90’+4′ Μπόουεν – 38′ Ποντένσε, 83′ Πορόζο, 90’+2′ Φορτούνης, 90’+4′ Καμαρά