Ιδανικός αυτόχειρας με… μοιραίους Μπρινιόλι και Βιλένα

Παρά το γεγονός πως αγωνιζόταν για περισσότερα από 60 αγωνιστικά λεπτά με παίκτη παραπάνω, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-1 από τη Ρεν, όντας πληγωμένος από τα λάθη των παικτών του. Δυσκολεύει επικίνδυνα η “υπόθεση” πρόκριση.

Σε ένα ματς που για περίπου 30 λεπτά δεν είχε ιδιαίτερα πολλές φάσεις, με τον Παναθηναϊκό να το ελέγχει σχετικά εύκολα, οι γηπεδούχοι βρήκαν γκολ από το πουθενά. Ο Ριντέρ εκτέλεσε φάουλ από τα 20 περίπου μέτρα, με τον Μπρινιόλι να υπολογίζει εντελώς λάθος την πορεία της μπάλα και αυτή να πηγαίνει στα δίχτυα. Στο 12′ ο Ιωαννίδης άγγιξε την ισοφάριση, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ. Ο Έλληνας φορ κατάφερε να… πάρει πίσω το “εγκληματικό” λάθος του συμπαίκτη του, αλλά και να αλλάξει τις ισορροπίες του ματς στο 31′.

Μετά από μία φάση διαρκείας, μπήκε στην περιοχή και επιχείρησε να σκοράρει, αλλά ο Μπελοσιάν τον τράβηξε άγαρμπα από πίσω ανατρέποντάς τον. Ο Κόλουμ σε πρώτη φάση δεν έδωσε τίποτα, αλλά μετά από συννενόηση με τον VAR έδωσε πέναλτι και απέβαλε τον αμυντικό των Γάλλων. Ο Ιωαννίδης ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Γκαγιόν, κάνοντας έτσι το 1-1. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου η Ρεν ανέβασε τον ρυθμό της, θέλοντας να αιφνιφιάσει τους “πράσινους”, αλλά δεν κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με κάτι παραπάνω.

Η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια και στο δεύτερο μισό, με τον Παναθηναϊκό να έχει κάποιες στιγμές αλλά να μην τις εκμετελλεύεται. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν μία αντεπίθεση μετά από λάθος του Βιλένα, με τον Σαλάχ να παίρνει… προ κενής εστίας και να εκτελεί για το 2-1. Δύο λεπτά μετά, ο Ολλανδός έκανε άλλο ένα… δώρο στους αντιπάλους του, μιας και ανέτρεψε τον Μάτιτς εντός περιοχής. Ο Μπλας ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Μπρινιόλι για το 3-1. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα ο Παναθηναϊκός πήρε μέτρα στο χορτάρι, όμως δεν ήταν ουσιαστικός. Η καλύτερή του στιγμή ήρθε στο 85′ με ένα σουτ του Σπόραρ από πάρα πολύ καλό σημείο, το οποίο πέρασε οριακά άουτ.

ΓΚΟΛ: 9′ Ριντέρ, 65′ Σαλάχ, 70′ Μπλας (πεν.) – 34′ Ιωαννίδης (πεν.)

Κίτρινες: 33′ Μπουριγκό, 55′ Γουχ, 81′ Σανταμαρία – 44′ Βαγιαννίδης, 52′ Πέρεθ
Κόκκινη: 33′ Μπελοσιάν –
Δοκάρι:

Ρεν (Μπρούνο Ζενεσιό): Γκαγιόν, Ντουέ, Βουό, Μπελοσιάν, Τεάτ, Μπουριγκό (63′ Μπλας), Μάτιτς (90’+3′ Ασινιόν), Τεριέ (62′ Σαλάχ), Λε Φι, Καλιμουεντό (35′ Τρουφέρ), Ριντέρ (62′ Σανταμαρία)

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Μλαντένοβιτς, Σχένκεφελντ, Γεντβάι, Βαγιαννίδης (78′ Σπόραρ), Πέρεθ (79′ Αράο), Τσέριν (46′ Τζούρισιτς), Βιλένα, Μπερνάρ (71′ Αϊτόρ), Παλάσιος (71′ Μαντσίνι), Ιωαννίδης.//Α.