Η συνήθεια που έγινε λατρεία!

Η Σεβίλλη επικράτησε 2:1 της Γιουβέντους στην παράταση και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του Europa League για 7η φορά στην ιστορία της διεκδικώντας το ισάριθμο τρόπαιο.

Αρκετά νευρικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα και για τις δύο ομάδες, οι οποίες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο. Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 15′ με τον Γκάτι, με τον Μπόνο να κρατάει το μηδέν και να αποσοβεί τον κίνδυνο. Στο 19′ απείλησαν και οι γηπεδούχοι με τον Γκούντελ, η προσπάθεια του οποίου πέρασε εκτός εστίας. Οι Ισπανοί έκτοτε κυριάρχησαν και πέντε λεπτά αργότερα άγγιξαν το 1:0 με τον Οκάμπος, αλλά ο Σέσνι απομάκρυνε. Η Σεβίλλη είχε τον έλεγχο και στο 30΄απείλησε ξανά με τον Ακούνια, αλλά ο Πολωνός τερματοφύλακας είχε και πάλι απάντηση. Στο 33′ η “Μεγάλη Κυρία” άγγιξε το γκολ, το σουτ του Κεν ωστόσο σταμάτησε στο δοκάρι. Μέσα σε ένα δίλεπτο, οι γηπεδούχοι είχαν δύο ευκαιρίες, με τους Τόρες και Οκάμπος, χωρίς ωστόσο να σκοράρουν.

Καλύτερος ρυθμός υπήρχε στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου με την Γιουβέντους να σπαταλά καλή ευκαιρία με τον Ραμπιό στο 49′. Η απάντηση ήταν άμεση για τους Ισπανούς, αφού μέσα σε δύο λεπτά είχαν δύο σπουδαίες φάσεις με τους Μπαντέ και Χιλ, με τον Σέσνι να αποσοβεί τον κίνδυνο και στις δύο περιπτώσεις. Στο 65′ κι ένα λεπτό αφότου πέρασε στον αγώνα, ο Βλάχοβιτς έδωσε την λύση στην Γιουβέντους. Ο Σέρβος σέντερ φορ, βρέθηκε απέναντι από τον Μπόνο και με ωραίο σκάψιμο έκανε το 1:0. Η χαρά των Ιταλών κράτησε λίγο. Στο 71′ ο Σούσο με τρομερό σουτ κατάφερε να κερδίσει τον Σέζνι και να κάνει το 1:1. Στο 83′ ο Ισπανός επιχείρησε να κερδίσει για δεύτερη φορά τον Πολωνό με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ωστόσο ο πορτιέρε της Γιουβέντους δεν ηττήθηκε αυτή τη φορά. Η ομάδα του Μπεντιλιμπάρ ασκούσε τεράστια πίεση στους Ιταλούς, απειλούσε διαρκώς χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να πετύχει το γκολ πρόκρισης. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Εν Νεσιρί πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Σέζνι με εντυπωσιακή εκτίναξη κράτησε την ομάδα του… ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης.

Στο πρώτο τετράλεπτο της παράτασης, η Γιουβέντους απείλησε με τον Κιέζα, αλλά το γκολ βρήκε ένα λεπτό αργότερα η Σεβίλλη με τον Λαμέλα, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2:1. Στο 110′ ο Κιέζα βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του πέρασε αρκετά άουτ. Στο 115′ οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα, αφού ο Μάρκος Ακούνια δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Παρόλα αυτά δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν, με το σκορ να παραμένει ως είχε έως το φινάλε.//Κ.

ΓΚΟΛ: 71 Σούσο, 95′ Λαμέλα / 65′ Βλάχοβιτς
Κίτρινες: 57′, 115′ Ακούνια, 117′ Σούσο / 11′ Κεν, 105′ Ντανίλο, 117′ Παρέδες
Κόκκινη: – / 115′ Ακούνια
Δοκάρι: – / 33′ Κεν

ΣΕΒΙΛΛΗ (Χοσέ Λουίς Μεντιλιμπάρ): Μπόνο, Νάβας (106′ Γκόμες), Μπαντέ, Γκούντελ, Ακούνια, Φερνάντο, Ράκιτιτς, Οκάμπος (70′ Λαμέλα), Τόρες (62′ Σούσο (118′ Ρεκίκ)), Χιλ (100′ Μοντιέλ), Εν Νεσιρί

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Ντανίλο, Μπρέμερ, Γκάτι, Κουαδράδο (106′ Μίλικ), Φατζιόλι (41′ Παρέδες), Λοκατέλι (86′ Μιρέτι), Ραμπιό, Ίλινγκ Τζούνιορ (86′ Κόστιτς), Ντι Μαρία (64′ Κίεζα), Κεν (64′ Βλάχοβιτς)