Ένα μισάωρο δεν ήταν αρκετό… (highlights)

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε από το 60′ κι έπειτα στο “El Madrigal”, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 3-2 από τη Βιγιαρεάλ και να παίζει… την ευρωπαϊκή ζωή του την τελευταία αγωνιστική με την Μακάμπι Χάιφα.

Το “τριφύλλι” έχασε, παρά την υπερπροσπάθεια. Ιωαννίδης και Παλάσιος έκαναν το 3-0… 3-2 μέσα σε 15 λεπτά, αλλά ισοφάριση δεν ήρθε ποτέ. Κάπως έτσι, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς θα παίξει… τελικό πρόκρισης στο Europa Conference League με την Μακάμπι Χάιφα στις 14 Δεκεμβρίου στο “Απόστολος Νικολαΐδης“.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Μπρινιόλι παρά λίγο να κάνει ξανά τραγικό λάθος, όμως ο Μπαένα δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ιταλού. Στο 9′ οι “πράσινοι” απείλησαν με πολύ δυνατό σουτ του Πέρεθ από τα 20 μέτρα, το οποίο έδιωξε δύσκολα ο Ρέινα. Οι Ισπανοί είχαν την κατοχή και στο 29′ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Οι Ακόμαχ και Μπαένα συνεργάστηκαν, με τον δεύτερο να πλασάρει εύστοχα τον Μπρινιόλι, σε ένα τέρμα που θύμιζε σε μεγάλο βαθμό αυτό του Ιωαννίδη στο πρώτο ματς των δύο ομάδων. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Κομεσάνα έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Ιταλό πορτιέρε να κοιτάζει την μπάλα να περνάει δίπλα του με κατεύθυνση προς τα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν εύκολα τον έλεγχο και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 2-0.

Ο Παναθηναϊκός άγγιξε το… θαύμα της επιστροφής από το 3-0, αλλά μετά το 3-2 του Ιωαννίδη δεν βρήκε άλλο τέρμα. (INTIME)

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με… εξίσου εφιαλτικό τρόπο για το “τριφύλλι”. Ο Αράο έκανε τραγικό λάθος έξω από την περιοχή, ο Μπαένα πήρε την μπάλα και μοίρασε στον Μοράλες που έκανε το 3-0. Ο Σπόραρ είχε μία καλή στιγμή στο 53′, με τον Ρέινα να μπλοκάρει. Οι “πράσινοι” σκόραραν στο 59′ με τον Αϊτόρ, αλλά είδαν το γκολ τους να ακυρώνεται. Λίγο μετά ο Ισπανός κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ιωαννίδης και παρ’ ότι είδε την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι, ο Παλάσιος στη συνέχεια την έστειλε στα δίχτυα για το 3-1. Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς αναθάρρησαν και μάλιστα έχασαν τρομερή ευκαιρία με τον Αϊτόρ στο 70′ να αστοχεί. Ωστόσο, στο 80′ ήρθε εν τέλει η περαιτέρω μείωση, με τον Ιωαννίδη να πλασάρει εύστοχα τον Ρέινα σε τετ α τετ, μετά από μπαλιά του Βιλένα.

Οι Ισπανοί απείλησαν στα τελευταία λεπτά, εκμεταλλευόμενοι τους χώρους που άφησε ο Παναθηναϊκός. Ωστόσο, ο Μπρινιόλι προέβη σε μεγάλες επεμβάσεις, κρατώντας τη διαφορά στο ένα γκολ. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, αλλά δεν έφτιαξαν κάποια μεγάλη ευκαιρία. Η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να βρει άλλο τέρμα, με το 3-2 να μένει έως το φινάλε.

ΓΚΟΛ: 29′ Μπάενα, 33′ Κομεσάνα, 47′ Μοράλες – 66′ Παλάσιος, 80′ Ιωαννίδης

Κίτρινη: 71′ Ακόμαχ, 88′ Κομεσάνα –
Κόκκινη:
Δοκάρι: – 66′ Ιωαννίδης

Στατιστικό: Το “El Madrigal” είναι το μοναδικό ισπανικό γήπεδο από το οποίο ο Παναθηναϊκός έχει φύγει χωρίς ήττα. Αυτό είχε συμβεί στις 25 Φεβρουαρίου του 2009, όταν είχε έρθει 1-1 με το “κίτρινο υποβρύχιο” σε παιχνίδι για τους “16” του Champions League.

Βιγιαρεάλ (Μαρθελίνο): Ρέινα, Φόιθ (77′ Αλτίμιρα), Αλμπιόλ (46′ Γκάμπια), Κουένκα, Μορένο, Ακόμαχ, Παρέχο, Κομεσάνα, Τριγκέρος (77′ Πεντράθα), Άλεξ Μπαένα (68′ Μορένο), Μοράλες (68′ Μπρέρετον).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Σχένκεφελντ, Αράο, Μλαντένοβιτς (87′ Χουάνκαρ), Τσέριν (75′ Βιλένα), Πέρεθ, Μπερνάρ (60′ Τζούρισιτς), Παλάσιος (87′ Μαντσίνι), Σπόραρ (60′ Ιωαννίδης), Αϊτόρ.