Απέσπασε τον βαθμό στο τέλος η Μπράιτον | Είχε τη λύση ο Γουορντ-Πράους για τη Γουέστ Χαμ

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν με δύο γκολ πίσω στο “Βελοντρόμ”, οι “γλάροι” κατάφεραν να βρουν δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και να πάρουν τον πρώτο βαθμό στην ιστορία τους στην Ευρώπη. Την ίδια ώρα, τα “σφυριά” κατέκτησαν τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα ματς στον όμιλο του Ολυμπιακού, επικρατώντας της Φράιμπουργκ στην Γερμανία με 2-1.

Άρης Λεμεσού – Ρέιντζερς 2-1

Ούτε δέκα λεπτά δεν χρειάστηκαν οι Κύπριοι για να ανοίξουν το σκορ, με τον Μπένγκτσον να βγάζει σέντρα ακριβείας στο 9′, την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Μουκέτου-Μουσουντά και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε πολύ διαφορετικά από το πρώτο, αφού ο Σουηδός μεσοεπιθετικός σημείωσε την δεύτερη προσωπική του ασίστ, δίνοντας την χαρά αυτή τη φορά στον Μπαμπίκα να σκοράρει. Ο Γκαμπονέζος φορ απελευθερώθηκε από τα μαρκαρίσματα και με τον χώρο που βρήκε, εκτέλεσε σωστά στην κάτω δεξιά γωνία για το 2-0. Οι Ρέιντζερς όμως αντεπιτέθηκαν, έστω και αργά. Στο 70′, η σέντρα του Λούντστραμ βρήκε με ακρίβεια το κεφάλι του Σιμά και αυτός έστειλε τη μπάλα σε σημείο που άφηνε αβοήθητο τον Βάνα Άλβες.

Το γκολ αυτό δεν άλλαξε κάτι βέβαια για τους Σκωτσέζους, με την ομάδα της Λεμεσού να κρατάει το προβάδισμά της μέχρι το σφύριγμα της λήξης και να κατακτά τρεις πολύτιμους βαθμούς στον 3ο όμιλο.

Μαρσέιγ – Μπράιτον 2-2

Οι Μασσαλοί δεν έδειξαν να σκοπεύουν να χαρίσουν “κάστανα” στους Άγγλους και με δύο γκολ εντός… δευτερολέπτων στο 19′ και το 20′, βρίσκονταν ήδη με 2-0 μπροστά. Αρχικά, ο Εμπεμπά τελείωσε όμορφα και με ψυχραιμία τη φάση από πλεονεκτική θέση στην μεγάλη περιοχή και λιγότερο από ένα λεπτό αργότερα, ο Βερετού νίκησε τον Στιλ με δυνατό χαμηλό σουτ και αυτός μέσα από την περιοχή.

Η Μπράιτον “σήκωσε κεφάλι” στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και μείωσε με τον Γκρος στο 55′. Ο Μιτόμα βρήκε τον Γερμανό χαφ μέσα στην περιοχή ο οποίος είχε προωθηθεί και σκόραρε με μονοκόμματο σουτ στην αριστερή γωνία του Λόπεθ.

Οι “γλάροι” είχαν την αποφασιστικότητα και το πείσμα τελικά να φτάσουν μέχρι και στην ισοφάριση. Ο Ζοάο Πέδρο ευστόχησε από την άσπρη βούλα στο 88′ και έκανε το 2-2, για να χαρίσει στην ομάδα του τον πρώτο της βαθμό σε ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Ρεάλ Μπέτις – Σπάρτα Πράγας 2-1

Παρότι ο Μπιρμανσέβιτς άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς, μόλις στο 3ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, έπειτα από προσπάθεια του Ράινς, οι Ισπανοί απάντησαν με τον Ντιάο έξι λεπτά αργότερα, καθώς ο μεσοεπιθετικός εκμεταλλεύτηκε το σοβαρό λάθος του τερματοφύλακα Βιντάλ. Έτσι, μέσα σε μόλις 10 λεπτά αγώνα, η αναμέτρηση στην Ανδαλουσία ήταν ήδη στο 1-1.

Οι αλλαγές του Πελεγκρίνι με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους έδειχναν να πιάνουν τόπο. Η Μπέτις ήταν πολύ ανώτερη πια στο γήπεδο, με τον Ίσκο να οργανώνει τις επιθέσεις και την κυκλοφορία. Τελικά, ο πρώην άσος της Ρεάλ Μαδρίτης έμελλε να είναι και ο άνθρωπος που θα ολοκλήρωνε την ανατροπή στο 79′, καθώς υποδέχτηκε τη συρτή σέντρα του Ροντρίγκεζ και τελείωσε τη φάση με υποδειγματικό τρόπο για το 2-1.

Οι Ανδαλουσιανοί αμύνθηκαν για το προβάδισμά τους μέχρι τέλους, την ώρα που οι Τσέχοι είχαν μόνο μία πολύ καλή στιγμή στις καθυστερήσεις. Η νίκη αυτή ανεβάζει την Μπέτις στην 3η θέση του 3ου ομίλου και την πάει στην ισοβαθμία με τους υπόλοιπους τρεις, καθώς όλοι έχουν πλέον από μία νίκη.

Ρακόφ – Στουρμ Γκρατς 0-1

Έχοντας εξ αρχής τον έλεγχο του αγώνα και χωρίς να κινδυνέψουν καθόλου, οι Αυστριακοί κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 24′, στην πρώτη τους τελική προσπάθεια στον στόχο, με τον Μπόβινγκ ο οποίος βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο για να πάρει το ριμπάουντ και να σκοράρει με ευκολία.

Η πολωνική ομάδα δεν κατάφερε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο να παρουσιάσει κάτι το αξιόλογο, ενώ η ομάδα του Γκρατς έκανε τα απολύτως βασικά, για να φτάσεις στους τρεις βαθμούς και να ανέβει στην 3η θέση του 4ου ομίλου.

Σπόρτινγκ Λισαβόνας – Αταλάντα 1-2

Η ομάδα από το Μπέργκαμο δεν είχε καθόλου πρόβλημα να ελέγξει το ματς στο “Χοσέ Αλβαλάδε” στο πρώτο ημίχρονο, όμως δυσκολευόταν πολύ να βρει την τελική προσπάθεια που θα την έφτανε στο γκολ. Τελικά, τη λύση έδωσε ο αμυντικός Σκαλβίνι ο οποίος δέχθηκε πάσα “πάρε βάλε” από τον Ζαπακόστα και έκανε εύκολα το 1-0. Η ομάδα του Γκασπερίνι έκλεισε το πρώτο μέρος με τον καλύτερο τρόπο, αφού στο 43′ ο Ρουγκέρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αντιδρώντας ταχύτερα από όλους στο ριμπάουντ.

Η Σπόρτινγκ ήταν πολύ διαφορετική στη δεύτερη φάση του ματς, παρουσιάζοντας ένα πολύ πιο επιθετικό “πρόσωπο”. Οι Πορτογάλοι κυκλοφόρησαν πολύ καλύτερα, δημιούργησαν επικίνδυνες καταστάσεις και εν τέλει μείωσαν στο 77′ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιόκερες. Δεν ήταν αρκετό όμως, καθώς οι Ιταλοί αμύνθηκαν σωστά και δυναμικά μέχρ τέλους, κατακτώντας έτσι ένα μεγάλο “διπλό” στη Λισαβόνα που τους ανεβάζει στην κορυφή του 4ου ομίλου, πάνω από τη Σπόρτινγκ.

Φράιμπουργκ – Γουέστ Χαμ 1-2

Δυνατά μπήκαν στο “Γιουρόπα-Παρκ Στάντιον” οι Λονδρέζοι και μέσα σε διάστημα δέκα λεπτών, είχαν ήδη σκοράρει. Ο Μπόουεν σέντραρε σωστά και ο Πακετά με άψογη κεφαλιά νίκησε τον Ατουμπόλου για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι, όντας πιο αποφασισμένοι στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφεραν μέσα σε τέσσερα λεπτά να βρουν την ισοφάριση με τον Σαλάι, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ σε κατάλληλο σημείο, έπειτα από σουτ του Χόλερ και εκτέλεσε στο κέντρο της εστίας. Παρότι η Φράιμπουργκ άρχισε να πατάει πολύ καλύτερα στο γήπεδο και να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις, τα “σφυριά” είχαν τελικά τη λύση.

Αυτή άκουγε στο όνομα Τζέιμς Γουορντ-Πράους, ο οποίος στο 66′, όντας σπεσιαλίστας στις στημένες μπάλες, εκτέλεσε με ακρίβεια βρίσκοντας το κεφάλι του Αγκέρντ που τελείωσε τη φάση από κοντινή απόσταση. Αυτό αποδείχθηκε πως ήταν και το κρίσιμο τέρμα, με τη Γουέστ Χαμ να παίρνει το δεύτερο σερί της τρίποντο στον 1ο όμιλο, παραμένοντας στην κορυφή.

Δείτε αναλυτικά τις βαθμολογίες των ομίλων του Europa League, ΕΔΩ.