Ούτε τώρα η Κύπρος…

Η ομάδα από το νησί της Αφροδίτης δεν κατάφερε ούτε κόντρα στη Γεωργία να πάρει τους πρώτους της βαθμούς στον όμιλο, καθώς ηττήθηκε με 4-0 από το σύνολο του Βίλι Σανιόλ.

Η Κύπρος ήθελε να πανηγυρίσει σήμερα τόσο τους πρώτους της βαθμούς στον Α’ όμιλο, όσο και τη πρώτη της εκτός έδρας νίκη από το 2019, αλλά κάτι τέτοιο δεν συνέβη καθώς η Γεωργία πήρε τη νίκη με 4-0 χάρις στα τέρματα των Κιταϊσβίλι, Κβαρατσχέλια, Σενγκέλια και Μικαουτάτζε.

Η Κύπρος απείλησε πρώτη στο ματς με μακρινή εκτέλεση φάουλ του Κυριάκου στο 6ο λεπτό αλλά ο Μαρμαντασβίλι απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 27′ η Γεωργία έκανε την πρώτη της επίσκεψη στα καρέ των φιλοξενούμενων, όταν ο Κβαρατσχέλια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του αλλά το σουτ του μπλόκαρε εύκολα ο Μολ. Στο 37ο λεπτό η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια έφτασε αρκετά κοντά στο να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, ο Κάστανος με εξαιρετική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Χριστοφή αλλά ο τελευταίος δεν κατάφερε να νικήσει τον πορτιέρε των γηπεδούχων. Στα εναπομείναντα λεπτά του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε και η Γεωργία πήρε προβάδισμα στο σκορ, όταν ο σούπερ σταρ της Νάπολι ελίχθηκε έξω από τη περιοχή επιχείρησε ένα σουτ η μπάλα κόντραρε στον Σπόλιαριτς, πήγε στον Κιταϊσβίλι που με νέο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Στο 58ο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων, ο Τσακβεντάντζε βρήκε υπέροχα με κάθετη πάσα τον Κβαρατσχέλια, με τον τελευταίο να νικάει τον τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων κάνοντας το 2-0. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο τέρμα με τον Σενγκέλια στο 82′, ενώ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους με τον Μικαουτάτζε στο 95′

ΓΚΟΛ: 46′ Κιταϊσβίλι, 58′ Κβαρατσχέλια, 82′ Σενγκέλια, 95′ Μικαουτάτζε

Κίτρινες: 45′ Τσακβεντάντζε / 29′ Χριστοφή, 48′ Καρώ