Με σπασμένα φρένα το Λουξεμβούργο | “Όρθια” η Αρμενία στην Τουρκία

Το Λουξεμβούργο συνεχίζει τη ξέφρενη πορεία στα προκριματικά του Euro 2024 νικώντας 3-1 την Ισλανδία και ισοβαθμώντας με την Σλοβακία στη δεύτερη θέση. Ισοπαλία της Αρμενίας με τη Τουρκία στο Εσκί Σεχίρ σε ένα έντονο από άποψη ατμόσφαιρας παιχνίδι. Εύκολα “τρίποντα” για Κροατία και Σκωτία. Αγχωτικές νίκες για Πορτογαλία και Βοσνία.

Κροατία  – Λετονία 5-0

Η ομάδα του Ντάλιτς άνοιξε το σκορ μόλις στο 3΄με πολύ ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πέτκοβιτς. Στο 15′ ο Ιβανούσεκ έκανε εύκολο το παιχνίδι για την Κροατία σκοράροντας μετά από ολιγωρία της άμυνας των Λετονών εντός μικρής περιοχής στη σέντρα του Πέρισιτς από αριστερά. Στο 43ο λεπτό ο Πέτκοβιτς διπλασίασε τα τέρματα και τριπλασίασε αυτά της ομάδας του όταν έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα μετά από ασίστ του Πέρισιτς. Στην επανάληψη ο Μόντριτς είχε δοκάρι στο 48′. Είκοσι λεπτά αργότερα ο Κράμαριτς έκανε το 4-0 με προβολή στο δεύτερο δοκάρι μετά από φάουλ του Μπάρισιτς. Στο 79′ ο Πάσαλιτς έκανε το 5-0 με το ένατο γκολ του για το εθνόσημο με προσωπική ενέργεια και δυνατό τελείωμα.

Βοσνία – Λιχτενστάιν 2-1

Μόλις στο τρίτο λεπτό Έντιν Τζέκο άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Μπίλμπιγια. Στο 18′ οι Βόσνιοι έκαναν το 2-0 με το αυτογκόλ του Λούχινγκερ  μετά κλέψιμο στο κέντρο και  αντεπίθεση που προσπάθησε να τελειώσει ο Τζέκο. Τρία λεπτά μετά ο Γουόλφινγερκ πήρε το ριμπάουντ από απομάκρυνση της βοσνιακής άμυνας και με σουτ έξω από την περιοχή πριν σκάσει η μπάλα μείωσε για το Λιχτενστάιν και έβαλε ένα από τα γκολ των προκτιματικών αφήνοντας άγαλμα τον Σέχιτς και το πρώτο για την εθνική του στους ομίλους. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βόσνοι αγχώθηκαν, αλλά κράτησαν τη νίκη σε ένα δύσκολο παιχνίδι.

Κύπρος – Σκωτία 0-3

Οι Σκωτσέζοι προηγήθηκαν στο 4′ όταν ο Ρόμπερτσον σέντραρε από αριστερά, ο ΜακΓκιν πήρε τη πρώτη κεφαλιά πασάροντας στο δεύτερο δοκάρι και τον ΜακΤόμινει που σκόραρε σε κενή εστία. Στο 16ο λεπτό ο Πόρτεους διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων μετά από φαόυλ του Χέντρι. Στο 30′ ο ΜακΓκιν έδωσε διαστάσεις θριάμβου για τη Σκωτία αφήνοντας άγαλμα τον Μολ με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής και κάνοντας το 0-3.

Λουξεμβούργο – Ισλανδία 3-1

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο ένατο λεπτό, μόλις, με πέναλτι του Τσανότ στο κέντρο της εστίας μετά από υπόδειξη του VAR. Το ημίχρονο κύλησε απόλυτα ισορροπημένα για τις δύο ομάδες στη συνέχεια με τον Μάρτινς να έχει ευκαιρία να κάνει το 2-0 στο 24′ αλλά να αστοχεί. Το Λουξεμβούργο διπλασιάσε τα τέρματα του στο 70′ με αντεπίθεση του Σάντσες, που πήρε τη μπάλα από το κέντρο έκανε τη κούρσα και έσκαψε τη μπάλα υποδειγματικά. Τρία λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ο Μάγκνουσον με δεύτερη κίτρινη κάρτα για τράβηγμα. Στο 88′ ο Χάραλντσον μείωσε το σκορ με ωραία προσωπική ενέργεια και τελείωμα με το αριστερό, ωστόσο η χαρά δεν κράτησε πολύ για τους Ισλανδούς, όταν ο Σινάνι στο επόμενο λεπτό καθάρισε το ματς (3-1) για τους γηπεδούχους και σφραγίζοντας τη νίκη.

Σλοβακία – Πορτογαλία 0-1

Η Πορτογαλία τα χειάστηκε στο πρώτο ημίχρονο, η Σλοβακία είχε δοκάρι στο 42′ με τον Χαράσλιν ,ώσπου να δώσει τη λύση ο Μπρούνο Φερνάντες ένα λεπτό μετά από προσωπική ενέργεια μπαίνοντας στη περιοχή απο δεξία και νικώντας τον Ντουμπράβκα με διαγώνιο σουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ίβηρες πίεσαν για το δεύτερο γκολ και το παιχνίδι άνοιξε με την Σλοβακία να βρίσκει και αυτή φάσεις στην αντεπίθεση, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τη νίκη.

Τουρκία – Αρμενία 1-1

Σε ένα παιχνίδι αρκετά φορτισμένο για εξωαγωνιστικούς λόγους, το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να έχουν παρόμοιο αριθμό φάσεωμ, την Τουρκία να έχει τη κατοχή, αλλά την Αρμενία να έχει τη φάση του ημιχρόνου με το σουτ του Μπιχαστσιάν να περνάει λίγο άουτ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 49′ οι Αρμένιοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπιχαχτσιάν μετά από σέντρα από αριστερά και λανθασμένο υπολογισμό του Σογιουντζού. Ο Γιλντιρίμ έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στο 88΄ για την Τουρκία.//ΣΠ