Έσπασε τον πάγο και πήρε την πρόκριση η Μακάμπι

Η ομάδα από το Ισραήλ πέρασε από την παγωμένη Ισλανδία με σκορ 2-1 επί της Μπρέινταμπλικ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Europa Conference League.

Οι Ισραηλινοί ξεκίνησαν δυνατά στο ματς και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 35ο λεπτό με σουτ του Μπιτόν έξω από την περιοχή. Η Μακάμπι πίεσε και για δεύτερο γκολ αλλά δεν κατάφερε να πάρει το μαξιλαράκι ασφαλείας πριν την ανάπαυλα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 56ο λεπτό με τον Πέρες αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για χέρι.

Οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης και το βρήκαν στο 61ο λεπτό με τον Εγιουλφσόν, που μετέτρεψε σε ασίστ την πάσα του Στέιντορσον και έκανε ο 1-1. Και ενώ όλα έδειχναν πως οι γηπεδούχοι θα έπαιρναν τους πρώτους τους βαθμούς στη διοργάνωση ο Ζαχάβι με εντυπωσιακή ενέργεια και με σουτ στον ουρανό της εστίας έκανε το 2-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του ματς. Με αυτή τους τη νίκη οι Ισραηλινοί ανέβηκαν στην πρώτη θέση του Β’ ομίλου με 12 βαθμούς δύο βαθμούς πάνω από την Γάνδη. //ΝΚ