Έσωσε τον βαθμό η Άστον Βίλα

Η Βίλα προηγήθηκε με 2-0 της Μπρέντφορντ εντός έδρας, είδε τις “μέλισσες” να το γυρνάνε σε 3-2, αλλά τελικά ισοφάρισε σε 3-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του ματς. Νίκες… επιβίωσης για Λούτον και Έβερτον, σημαντικά εκτός έδρας τρίποντα για Νιούκαστλ και Γουέστ Χαμ.

Όλα έδειχναν ότι η Άστον Βίλα θα είχε ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στην Μπρέντφορντ, όμως οι “μέλισσες” έφυγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας από το “Villa Park” (3-3), στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Premier League. Η Νιούκαστλ κατάφερε να επικρατήσει της Φούλαμ στο “Κρέιβεν Κότατζ” με 1-0 και συνεχίζει δυναμικά για να πάρει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Ευρώπη “βλέπει” και η Γουέστ Χαμ του Ντίνου Μαυροπάνου, που νίκησε με 2-1 τη Γουλβς στο “Μολινό”. Πήραν βαθιά ανάσα στην “μάχη” της επιβίωσης η Λούτον, που νίκησε 2-1 εντός την Μπόρνμουθ με ανατροπή, και η Έβερτον, που επικράτησε με 1-0 της Μπέρνλι στο “Γκούντισον Παρκ”.

Άστον Βίλα – Μπρέντφορντ 3-3

Η Μπρέντφορντ δυσκόλεψε πολύ τη Βίλα στο πρώτο μέρος, αλλά οι “χωριάτες” βρήκαν γκολ στο 39′ με τον Γουότκινς και πήγαν στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου έκαναν δύο τα τέρματά τους, με τον Ρότζερς να κάνει το 2-0 στο 46′. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 59′ και με σκόρερ τον Γιόργκενσεν μείωσαν σε 2-1. Ένα λεπτό αργότερα οι “μέλισσες” σόκαραν τη Βίλα, καθώς με γκολ του Εμπουεμό ισοφάρισαν σε 2-2. Η Μπρέντφορντ δεν σταμάτησε εκεί και στο 68′ με γκολ του Γουίσα έκανε την ολική ανατροπή! Η ομάδα του Ουνάι Έμερι ξεπέρασε το σοκ και στο 81′ ο Γουότκινς πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και ισοφάρισε σε 3-3.

Φούλαμ – Νιούκαστλ 0-1

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος της Φούλαμ, αλλά οι “κότατζερς” δεν βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα κι έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.  Στο δεύτερο μέρος η Νιούκαστλ ανέβασε την πίεσή της, έψαχνε το γκολ της νίκης και το βρήκε στο 81′ με τον Μπρούνο Γκιμαράες.

Γουλβς – Γουέστ Χαμ 1-2

Οι “λύκοι” μπήκαν πολύ καλύτερα στο ματς από τα “σφυριά” και πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά στο σκορ με 1-0, χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σαράμπια στο 33′. Η Γούεστ Χαμ απάντησε με τον ίδιο τρόπο στο 73′, με τον Πακετά να νικάει τον Σα από τα 11 βήματα και να γράφει το τελικό 1-1. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες δεν σταμάτησε εκεί και στο 85′ έφερε τούμπα το ματς και πήρε τη νίκη, χάρη στο τέρμα του Γουόρντ-Πράουζ.

Έβερτον – Μπέρνλι 1-0

Σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, τα “ζαχαρωτά”… χτύπησαν στο 45+2′ με τον Κάλβερτ-Λιούιν και πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με 1-0. Τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, η Μπέρνλι έμεινε με 10 παίκτες στο 67′, καθώς ο Ο’σι αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα, και η Έβερτον πήρε σημαντική νίκη στη “μάχη” που δίνει για την παραμονή της.

Λούτον – Μπόρνμουθ 2-1

Το πρώτο μέρος δεν έκρυβε ιδιαίτερες συγκινήσεις και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0. Στο δεύτερο ημίχρονο η Λούτον πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ήταν πιο απειλητική, αλλά η Μπόρνμουθ ήταν η ομάδα που βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Ταβερνιέρ να κάνει το 1-0 στο 52′. Τελικά, οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ που άξιζαν βάσει της απόδοσής τους, με τον Κλαρκ να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 75′. Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί και στο 90′ με γκολ του Μόρις πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης!