Έσωσε την… παρτίδα η Φενέρ, βασικός ο Χατζηγιοβάνης

Με “στραβοπάτημα” ξεκίνησαν τη νέα σεζόν τα “καναρίνια”, καθώς ισοφάρισαν σε 3-3 λίγο πριν από την εκπνοή, στο πρώτο παιχνίδι για το τούρκικο πρωτάθλημα, απέναντι την Ουμρανιγιεσπόρ. Από την άλλη, ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού αγωνίστηκε για 68 λεπτά με τη φανέλα της Ανκαραγκούτσου.

Η Φενέρμπαχτσε γλίτωσε τα… χειρότερα την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Τουρκίας, καθώς ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του αγώνα σε 3-3, παρότι προηγήθηκε δύο φορές στο ματς.

Τα “καναρίνια” κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαλέντσια στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης, με την αντίπαλο τους, όμως, να έχει άμεση απάντηση, καθώς ισοφάρισε με τον Γκλουμάτς 10 λεπτά αργότερα. Η Φενέρ πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ δύο λεπτά μετά τη συμπλήρωση των πρώτων 45 λεπτών με το Βαλέντσια να διπλασιάζει τα τέρματα του, αλλά και της ομάδας του.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ουμρανιγιεσπόρ προειδοποίησε στο 51ο λεπτό, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα, με το γκολ να ακυρώνεται, σωστά, ως οφσάιντ. Στο 67′, όμως ήρθε η ισοφάριση σε 2-2 με τον Γκεόργκε να “πιάνει” ένα πολύ δυνατό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στο βάθος της εστίας. Μόλις έξι λεπτά αργότερα ήρθε και η ανατροπή, με τον Μρσιτς να σκοράρει από την άσπρη βούλα, γυρνώντας “τούμπα” το ματς. Η Φενέρ συνέχισε να πιέζει και τελικά κατάφερε να “κλέψει” το βαθμό της ισοπαλίας, με τον Μπερίσα  να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα στο 90+2 της αναμέτρησης.

Στα άλλα παιχνίδια, Ανγκαραγκούτσου και Κόνιασπορ μοιράστηκαν τον βαθμό με λευκή ισοπαλία, με τον Τάσο Χατζηγιοβάνη να ξεκινάει στο αρχικό σχήμα και να αγωνίζεται για 68′ λεπτά, μέχρι να αντικατασταθεί. Στην βασική ενδεκάδα βρέθηκε και ο, επίσης, πρώην ποδοσφαιριστής του “τριφυλλιού”, Φεντερίκο Μακέντα. Η Μπασακσεχίρ πήρε το πρώτο τρίποντο χωρίς να… ιδρώσει ιδιαίτερα, αφού διέλυσε με 4-0 την Κασίμπασα.