Έσωσε την ισοπαλία και το αήττητο η Μάιντς

Η ομάδα του Μπο Σβένσον, μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ μέσα στην έδρα της, αλλά κατάφερε να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας (1:1) κόντρα στην Γκλάντμπαχ, αλλά και το αήττητο σερί στο πρωτάθλημα.

Η Λειψία γνώρισε την ήττα από την Μπόχουμ κι έδωσε σημαντική ευκαιρία στην Φράιμπουργκ να πάρει απόσταση ασφαλείας για την τέταρτη θέση, αλλά δεν μπόρεσε να την εκμεταλλευτεί στο έπακρο. Το σύνολο του Κρίστιαν Στράιχ προηγήθηκε με γκολ του Ντόαν στο 55′, αλλά η Μάιντς δεν το έβαλε κάτω και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ονισίβο, φτάνοντας στο έκτο παιχνίδι, που μένει αήττητη στο πρωτάθλημα της Bundesliga.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Φράιμπουργκ έφτασε τους 46 βαθμούς κι ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας και στο +1 από την πέμπτη Λειψία. Από τη δική της πλευρά, η Μάιντς συνέχισε το αήττητο σερί της και παραμένει στην ένατη θέση της Bundesliga με 37 βαθμούς. Το σύνολο του Μπο Σβένσον γνώρισε την ήττα για τελευταία φορά στις αρχές Φεβρουαρίου με 2:1 από την Ουνιόν Βερολίνου.//