Επιβλητική Μάιντς κόντρα στους Πρωταθλητές Γερμανίας

Η ομάδα του Μπο Σβένσον πήρε σπουδαία νίκη με 3-1 επί της βαθμολογικά αδιάφορης Μπάγερν Μονάχου για την 32η αγωνιστική της Bundesliga.

Η Μάιντς απείλησε στην αναμέτρηση μόλις στο 2ο λεπτό, όταν ο Μπούρκαρντ «τράνταξε» με σουτ το οριζόντιο δοκάρι του Ούλραϊχ. Στο 12′ οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά, ωστόσο η προσπάθεια του Χακ σταμάτησε και αυτή στο δοκάρι. Η τρίτη απειλή ήταν και φαρμακερή για τη Μάιντς. Στο 18ο λεπτό, ο Μπούρκαρντ έγινε αποδέκτης της κεφαλιάς – πάσας του Κορ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Εννέα λεπτά αργότερα, ο Νιακατέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του έπειτα από άψογη εκτέλεση κόρνερ του Σταχ. Οι Βαυαροί διατηρούσαν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δίχως ουσία έως το 33ο λεπτό. Ο Τσούπο-Μότινγκ μοίρασε ασίστ στον Λεβαντόφσκι και ο Πολωνός στράικερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσέντνερ. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο ημίχρονο με το προβάδισμα υπέρ της Μάιντς.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι διεύρυναν ξανά το προβάδισμά τους με τον Μπαρέιρο στο 57ο λεπτό. Έκτοτε, η Μπάγερν Μονάχου δεν κατάφερε να μειώσει ξανά στο παιχνίδι, ενώ η Μάιντς έφτασε μία ανάσα και από τέταρτο γκολ στο 71ο λεπτό. Ο Ονισίβο σούταρε από το όριο της περιοχής, ωστόσο το δοκάρι του Ούλραϊχ σταμάτησε για τρίτη φορά τους παίκτες του Μπο Σβένσον. Το 3-1 παρέμεινε έως το φινάλε του αγώνα και η Μάιντς πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη επί των Βαυαρών, που έχουν εξασφαλίσει την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

ΓΚΟΛ: 18′ Μπούρκαρντ, 27′ Νιακατέ, 57′ Μπαρέιρο / 33′ Λεβαντόφσκι

Κίτρινες: 43′ Κίμιχ, 65′ Ερναντέζ, 73′ Παβάρ, 86′ Σανέ

Μάιντς (Μπο Σβένσον): Ζέντνερ, Χακ, Νιακατέ, Μπελ, Γουίντμερ, Σταχ (89′ Μπροσίνσκι), Μάρτιν, Μπαρέιρο (92′ Στέγκερ), Κορ (92′ Παπέλα), Μπούρκαρντ (81′ Μποέτιους), Ονισίβο (89′ Ινγκβάρτσεν)

Μπάγερν Μονάχου (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Ούλραϊχ, Σούλε (79′ Στάνισιτς), Ερναντέζ (67′ Νιανσού, Παβάρ, Ντέιβις, Γκορέτσκα (46′ Σανέ), Κίμιχ, Τσούπο-Μότινγκ (67′ Βίντοβιτς), Σάμπιτσερ (46′ Μουσιάλα), Γκνάμπρι, Λεβαντόφσκι