Επιβλητική Χόφενχαϊμ στο Λεβερκούζεν | “Διπλό” στο φινάλε για Μάινζ

Πολλά γκολ, ανατροπές και φυσικά… θέαμα μας χάρισαν οι αγώνες της Μπουντεσλίγκα για άλλη μια φορά, με τα αποτελέσματα στην “Bay Arena” και την “WWK Arena” να ξεχωρίζουν.

Άουγκσμπουργκ – Μάιντζ 1-2

Στο 31′ ο Ονισιγό με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ για την Μάιντζ, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για χέρι. Άμεση ήταν η απάντηση της Άουγκσμπουργκ που ισοφάρισε με τον Ντεμίροβιτς 4 λεπτά αργότερα. Στο 62′ η Μάιντζ κέρδισε πέναλτι αλλά ο Γικίεβιτζ νίκησε τον Μάρτιν διατηρώντας το 1-1. Στο 93ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Λι Γιάε-Σουνγκ “πάγωσε” το γήπεδο σκοράροντας και χαρίζοντας τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

ΓΚΟΛ: Ονισιγό 31′ – Ντεμίροβιτς 35′, Λι Γιάε-Σουνγκ 90’+3′

Βόλφσμουργκ – Σάλκε 0-0

Στα “χασομέρια” του πρώτου ημιχρόνου η Σάλκε κέρδισε πέναλτι, με τον Τερόντε να αναλαμβάνει την εκτέλεση και με τον Καστέλς να του λέει όχι. Ο διαιτητής όμως έδειξε επανάληψη και ο Βέλγος τερματοφύλακας απέκρουσε για 2η φορά. Στο 66′ γκολ του Γκουιλαβογκί ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η μοναδική αναμέτρηση του προγράμματος που δεν είχε γκολ, ολοκληρώθηκε χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες για τις δύο αντίπαλες ομάδες.

Μπάγερν Λεβερκούζεν – Χόφενχαιμ 0-3

Στο 9′ μετά από μια φάση διαρκείας ο Μπαουμγκάρτνερ με ένα τρομερό τακουνάκι βρήκε δίχτυα για το 1-0. Μετά από αλλεπάλληλα λάθη στην άμυνα της Λεβερκούζεν ο Κράμαριτς πήρε την κεφαλιά από την σέντρα του Καμπάκ γράφοντας το 2-0 στο 35′. Το τελικό 3-0 πέτυχε ο Ρούττερ στο 78′, δίνοντας διαστάσεις θριάμβους στη νίκη της ομάδας του.

ΓΚΟΛ: Μπαουμγκάρτνερ 9′, Κράμαριτς 35′, Ρούττερ 78′

Στουτγκάρδη -Φράιμπουργκ 0-1

Στο 11′ ο Γκρίφο κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας και με ένα πλασέ άνοιξε το σκορ για την Φράιμπουργκ. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το αποτέλεσμα έως το φινάλε του αγώνα.

ΓΚΟΛ: Γκρίφο 11′