Επιτέλους… νίκη για την Μπιλμπάο

Μετά από τέσσερα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε επικράτησε με 3:1 της Ρεάλ Βαγιαδολίδ στο “Estadio José Zorrilla”, για την 26η αγωνιστική της La Liga.

Παρά το γεγονός πως αγώνας ήταν αρκετά ισορροπημένος στο πρώτο μισάωρο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν. Ο Ινίγο Μαρτίνεθ ήταν αυτός που έδωσε τη λύση όταν, στο 30′, εκτέλεσε ένα φάουλ με τη μπάλα στη συνέχεια να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα του Σέρχιο Ασένχο. Στο 57ο λεπτό, ο Γκόρκα Γκουρουθέτα έκανε το 2:0, εκμεταλλευόμενος πλήρως την ασίστ του Όσκαρ Ντε Μάρκος. Στο 74′ οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Κάιλ Λάριν, όμως οι ελπίδες τους δεν έμειναν… ζωντανές για πολύ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Χοακίν Φερνάντες έκανε χέρι μέσα στη μεγάλη περιοχή, δίνοντας την ευκαιρία στον Μικέλ Βέσγκα να τελειώσει το ματς. Ο Βάσκος δε λάθεψε από τα 11 μέτρα και “καθάρισε” την… υπόθεση νίκη, διαμορφώνοντας το τελικό 3:1.

Η Αθλέτικ πλέον είναι 7η με 36 πόντους, έχοντας δύο λιγότερους από την 6η Βιγιαρεάλ με ματς περισσότερο. Ταυτόχρονα, η Ρεάλ Βαγιαδολίδ έμεινε 14η με 28 βαθμούς, μόλις δύο περισσότερους από την 18η Χετάφε.//