Επιστροφή στις νίκες και δεύτερη θέση για Αταλάντα

Οι “μπεργκαμάσκι” επικράτησαν 2-0 της Έμπολι εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Serie A και πλέον βρίσκονται μία θέση μακριά από την κορυφή.

Η Αταλάντα είχε ένα εύκολο απόγευμα στην έδρα της Έμπολι, επικράτησε 2-0 και πήρε το πολύ σημαντικό τρίποντο. Έτσι, επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από τη Λάτσιο με 2-0 την προηγούμενη αγωνιστική και βρίσκεται στο -5 από την πρωτοπόρο Νάπολι.

Ο αγώνας:

H Αταλάντα ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και απείλησε από νωρίς, ψάχνοντας να βρει ένα γρήγορο τέρμα. Στο 17ο λεπτό, ο Έντερσον επιχείρησε το σουτ, με τον Βικάριο να προχωρά σε εξαιρετική απόκρουση. Στη συνέχεια η Έμπολι προσπάθησε να απαντήσει, με τους Πιάτσα και Μπαϊράμι που όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Στο 32ο λεπτό, οι “φιλοξενούμενοι” άνοιξαν το σκορ με τον Χάτεμπουρ, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού.  Λίγα λεπτά αργότερα, η Αταλάντα έχασε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της, μετά το χέρι του Ντέστρο μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κοπμάινερς, όμως ο Βικάριο είπε “όχι”, μπλοκάροντας τη μπάλα.

Στο δεύτερο μέρος, η Έμπολι μπήκε δυνατά, προσπάθησε να απειλήσει ψάχνοντας το τέρμα της ισοφάρισης. Η Αταλάντα στη συνέχεια ανέβασε ρυθμό και περίπου δέκα λεπτά αργότερα βρήκε και πάλι δίχτυα με τον Λούκμαν, που επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του. Οι “γηπεδούχοι” προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Ντέστρο να σουτάρει και τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ. Στο 72ο λεπτό, ο Ζαπάτα βρήκε δίχτυα, όμως το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ καθώς ήταν εκτεθειμένος. Στο 88′ και λίγο πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου, η Έμπολι βρήκε δίχτυα και μείωσε σε 2-1, όμως ο Εμπουέϊ υποδείχθηκε σε θεση οφσάιντ και το τέρμα ακυρώηκε.

Γκολ: 32′ Χάτεμπουρ, 59′ Λούκμαν

Κίτρινες: 38′ Ντε Βίντερ, 39′ Ντέστρο / 83′ Χάτεμπουρ

Έμπολι: Βικάριο, Εμπουέχι, Ντε Βίντερ (56′ Ισμαϊλί), Λουπέρτο (46′ Βαλουκίεβιτς), Κακάτσε, Χέντερσον (66′ Φατζίνι), Μάριν, Μπαντινέλι (77′ Άκπα Άκπρο), Μπαϊράμι, Ντέστρο, Πιάτσα (56′ Καμπιάκι)

Αταλάντα: Μούσο, Τολόι, Ντεμιράλ, Σκαλβίνι (55′ Ντμσίτι), Χάτεμπουρ, Πάσαλιτς, Κοπμάινερς, Μάλε (89′ Ζόρτεα), Έντερσον (65′ Μαλινόβσκι), Λούκμαν (88′ Οκόλι), Χέιλουντ (65′ Ζαπάτα)