Επιστροφή στις νίκες για τη Σοσιεδάδ

Οι “τσούρι ουρντίν” κατάφεραν με τελικό σκορ 1-0, να πάρουν το τρίποντο στο “Μαρτίνεθ Βαλέρο”, χάρη σε γκολ του Μέντεζ, για την τρίτη αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Το σύνολο του Αληκουαθίλ έχασε και πέναλτι με τον Μερίνο στο 34′.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ κατάφερε να… αποδράσει από την έδρα της Έλτσε με 1-0, χάρη σε γκολ του Μέντεζ στο 20ο λεπτό. Το σύνολο του Αλγκουαθίλ είχε “τεράστια” ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της, με τον Μπαντία, όμως, να σταματάει τον Μερίνο από την… άσπρη βούλα. Στο δεύτερο μισό οι “τσούρι ουρντίν” διατήρησαν το υπέρ τους αποτέλεσμα, χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία και πήραν τη δεύτερη τους νίκη σε τρεις αγωνιστικές στη La Liga.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε στα πρώτα 20 λεπτά να πάρει το προβάδισμα. Ο Ζουμπιμέντι πέρασε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Μέντεζ, βγάζοντας τον μπροστά από τον Μπαντιά και αυτός με ψύχραιμο πλασέ έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας, βάζοντας σε ρόλο… οδηγού την ομάδα του. Στο 34ο λεπτό ο Μοχίκα ανέτρεψε αντικανονικά μέσα στην περιοχή τον αντίπαλο του και ο ρέφερι καταλόγισε την “εσχάτη των ποινών”. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μερίνο, ο οποίος με μία ασθενική εκτέλεση έστειλε στη μπάλα στο κέντρο της εστίας, με τον Μπαντία να τον… ψαρεύει και να αποκρούει το πέναλτι, διατηρώντας την Έλτσε στο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες αποχώρησαν για τα αποδυτήρια με τους “τσούρι ουρντίν” να έχουν “κεφάλι” στο σκορ με 1-0.

Με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου η Σοσιεδάδ “άγγιξε” το 2-0, με τον Κουμπό να σουτάρει από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Μπαντία είχε και πάλι αντίδραση, διατηρώντας το 1-0 για την ομάδα του. Η συνέχεια του παιχνιδιού κύλησε με τη Σοσιεδάδ να “κρατάει” το υπέρ της αποτέλεσμα σχετικά εύκολα. Το σύνολο του Ροντρίγκεζ προσπάθησε να βρει το “ρήγμα” στην άμυνα των “τσούρι ουρντίν”, χωρίς όμως ιδιαίτερη επιτυχία. Η Ρεάλ Σοσιεδάδ με αυτό το 1-0 κατάφερε να πάρει το τρίποντο και την δεύτερη νίκη της στη La Liga φτάνοντας τους έξι βαθμούς σε τρία παιχνίδια.

Γκολ: 20′ Μέντεζ

Κάρτες: 10′ Γκουμπάου, 30′ Μορέντε, 79′ Μοχίκα / 45’+2′ Μερίνο, 86′ Καρικαμπούρου

Έλτσε (Φρανσίσκο Ροντρίγκεζ):  Μπαντία, Λιρόλα (Παλάσιος 46′), Ρόικο, Μπίγκας, Μοχίκα, Κογιάδο, Μασκαρέλ (Κίνα 78′), Γκουμπάου, Μορέντε, Μάρτι, Πόνσε (Μπογιέ 61′)

Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ιμανόλ Αλγκουαθίλ): Ρεμίρο, Μουνιόθ, Λε Νορμάντ, Ζουμπέλδια (Ελουστόντο 61′), Γκοροσάμπελ (Πατσέχο 88′), Μερίνο, Ζουμπιμέντι, Μέντεζ, Σίλβα (Μπαρενετξέα 78′), Τσο (Καρικαμπούρου 60′), Κούμπο (Ιγιαραμέντι 78′)