Επιστροφή στις νίκες για τη Νιουκάστλ

Οι καρακάξς πήραν την νίκη κόντρα στην Μπρέντφορντ με σκορ 1-0 χάρη στην εξαιρετική εκτέλεση πέναλτι του Γουίλσον στο 63′ λεπτό.

Η ομάδα του Έντι Χάου ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και κατάφερε να πάρει την νίκη κόντρα στις “μέλισσες” με σκορ 1-0 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γουίλσον στο 63ο λεπτό.

Η Νιουκάστλ ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο ματς, σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα Έντι Χόου ήταν αυτή η οποία είχε την υπεροχή, χωρίς όμως να καταφέρει να την μετουσιώσει σε κάποιο τέρμα. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για το πρώτο 45λεπτό ήρθε στο 28′ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τριπιέρ, η μπάλα έφτασε μέσα στην μικρή περιοχή και στο κεφάλι του Γκιμαράες, αλλά ο Φλέκεν με μια εντυπωσιακή απόκρουση αρνήθηκε το γκολ στον Βραζιλιάνο μέσο. Ενώ και στο 31′ οι γηπεδούχοι απείλησαν τα καρέ της Μπρέντφορντ. Αντερσόν και Μπάρνς συνεργάστηκαν άψογα, ο τελευταίος έκανε το γύρισμα αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων με μια υπέροχη επέμβαση πρόλαβε τον Γουίλσον και κράτησε το “0”. Οι “καρακάξες” είχαν ακόμα μια ευκαιρία για να προηγηθούν δευτερόλεπτα από πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου αλλά ο Γουίλσον από πλάγια δεν κατάφερε να νικήσει τον Ολλανδό πορτιέρο, με το 0-0 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ρυθμό που τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο και στην επανάληψη. Αρχικά ο Γουίλσον στο 57′ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, μετά από φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή, κάνοντας το 1-0 αλλά ο Πάουσον υπέδειξε φάουλ πάνω στον τερματοφύλακα. Στο 63ο λεπτό η Νιούκαστλ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Γκόρντον από τον Φλέκεν. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γουίλσον, που με μια άπιαστη εκτέλεση στο παραθυράκι της εστίας του Ολλανδού έκανε το 1-0. Στο 81′ λεπτό ο Πάουσον έδειξε πάλι την άσπρη βούλα μετά από χέρι του Εμπέμο, αλλά έπειτα από χρήση του VAR ο διαιτητής πήρε την απόφαση του πίσω. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Μπρέντφορντ έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση αλλά η κεφαλιά του Βίσσα πέρασε άουτ. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι στο σκορ με την Νιουκάστλ να επιστρέφει στις νίκες μετά από τρείς ήττες με Μπράιτον, Λίβερπουλ και Σίτι. //ΝΚ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: / 33′ Βίσα, 42′ Νόργκαρντ, 59′  Χάικεϊ, 64′ Φλέκεν, 85′ Κόλλινς

ΓΚΟΛ: / 63′ Γουίλσον ΠΕΝ

Νιουκάστλ: Πόυπ, Σάρ, Μπότμαν, Τρίπιερ, Μπέρν, Λόνγκσταφ, Γκιμαράες, Άντερσον, Μπάρνς (83′ Αλμιρόν), Γκόρντον, Γουίλσον

Μπρέντφορντ: Φλέκεν, Μι ( 74′ Μαουπέ), Πίνοκ, Κόλλινς, Χένρι (42′ Ροερσλέφ), Χάικεϊ (Λούις Πόττερ), Γιένσεν, Νόργκαρντ (72′ Ονιέκα) , Γιάνελτ (75′ Σάντε) , Εμπεμό, Βίσσα