Έπιασε τετράδα η Μπιλμπάο του Βαλβέρδε!

Οι Βάσκοι πήραν σπουδαίο διπλό με 4-1 στην έδρα της Έλτσε και επέστρεψαν στις νίκες, σκαρφαλώνοντας στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο μπορεί να ηττήθηκε εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική από την Εσπανιόλ (1-0), ωστόσο έβγαλε άμεσα αντίδραση κόντρα στην Έλτσε, επιβεβαιώνοντας πως βρίσκεται σε καλό… φεγγάρι.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπιλμπάο ήταν καταιγιστική και κατάφερε στην ουσία, να… καθαρίσει το ματς από τα πρώτα 45 λεπτά. Τον “χορό” των γκολ άνοιξε στο 10ο λεπτό όταν ο Μερκάου σε προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα, την έστειλε τελικά στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης το σύνολο του Βαλβέρδε κέρδισε πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Σάνσετ, ο οποίος δεν αστόχησε και έτσι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0. Εννέα λεπτά αργότερα οι Βάσκοι βρήκαν και τρίτο γκολ με τον Νίκο Ουίλιαμς, όταν μετά από μία εντυπωσιακή ατομική ενέργεια, εξαπέλυσε ένα “κεραυνό”, που δεν μπορούσε να αποσοβήσει ο Μπαντία. Στο 44ο λεπτό ο Μπερενγκέρ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα, όταν “πυροβόλησε” τον γκολκίπερ της Έλτσε, σημειώνοντας το 4-0. Έτσι το σύνολο του Ερνέστο Βαλβέρδε κατάφερε να θέσει πολύ “γερές” βάσεις, προκειμένου να φύγει με το τρίποντο.

Στο δεύτερο μέρος, η Μπιλμπάο “έσβησε” τις… μηχανές της, ωστόσο κυκλοφορούσε με υπομονή την μπάλα για να διατηρήσει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 52′, ο πρώην επιθετικός της ΑΕΚ, Πόνσε, έχασε μεγάλη ευκαιρία για την Έλτσε, όταν η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 55′, η Μπιλμπάο απείλησε με τον Μουνιαΐν, ωστόσο ο Μπαντία πραγματοποίησε εκπληκτική απόκρουση ενστικτωδώς. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης με τον Πόνσε έπειτα από ασίστ του Μπογέ. Εν συνεχεία, μειώθηκε ο ρυθμός του αγώνα και η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε κατάφερε να πάρει σπουδαίο διπλό και να επιστρέψει στις νίκες.

Γκολ: 59′ Πόνσε / 9′ Μερκάου (αυτ.), 14′ Σάνσετ, 23′ Γουίλιαμς, 44′ Μπερενγκέρ

Κίτρινες: 30′ Μασκαρέλ, 44′ Ρόκο, 69′ Μπίγκας

Έλτσε (Φρανσίσκο Ροντρίγκεζ): Μπαντία, Λιρόλα (66′ Χοσάν), Ρόκο (46′ Σετάουγια), Μπίγκας, Μερκάου, Μασκαρέλι, Γκαμπάου, Κογιάδο (46′ Φιδέλ), Κίνα, Μίγια, Μπογιέ

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ερνέστο Βελβέρδε): Σιμόν, Λεκουέ, Μαρτίνεθ, Βίβιαν, Ντε Μάρκος, Σάνσετ (64′ Γκαρθία), Γκαρθία (73′ Βέσγκα), Γουίλιαμς, Μουνιαΐν (78′ Γκουρουθέτα), Μπερενγκέρ, Γουίλιαμς (78′ Μορθίγιο)