Επέστρεψε στις νίκες και στην κορυφή η Σίτι

Μετά από δύο σερί ήττες, οι “Πολίτες” επέστρεψαν στον δρόμο των επιτυχιών επικρατώντας εντός έδρας με 2-1 της Μπράιτον και πάτησαν -έστω και προσωρινά- κορυφή. Σπουδαίες νίκες για Νιούκαστλ, Μπρέντφορντ και Γουλβς. Η Λούτον “σόκαρε” τη Νότιγχαμ στο 90’+2′.

Στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 2-1 της Μπράιτον στο “Etihad” και ανέβηκε στην κορυφή έστω και προσωρινά, αφού Άρσεναλ και Τότεναμ παίζουν το απόγευμα του Σαββάτου (21/10, 19:30) και το βράδυ της Δευτέρας (23/10, 22:00) αντίστοιχα. Νίκη πεντάδας για τη Νιούκαστλ, που “διέλυσε” με 4-0 εντός έδρας την Κρίσταλ Πάλας. Η Νότιγχαμ Φόρεστ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με δύο τέρματα αλλά η Λούτον βρήκε τον τρόπο και έφυγε με την ισοπαλία (2-2) από το “Σίτι Γκράουντ”, ενώ η Μπρέντφορντ κράτησε την Μπέρνλι εντός της ζώνης του υποβιβασμού. Σπουδαίο τρίποντο με ανατροπή για τη Γουλβς στην έδρα της Μπόρνμουθ, η οποία δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι.

Μάντσεστερ Σίτι – Μπράιτον 2-1

Εκρηκτικό ξεκίνημα στον αγώνα για τη Σίτι, που άνοιξε το σκορ στο 7′ με τον Χουλιάν Άλβαρες. Λίγο αργότερα ήταν η σειρά του Έρλινγκ Χάαλαντ να βρει δίχτυα, με τον Νορβηγό σταρ να νικάει τον Στιλ και να γράφει το 2-0 στο 19′. Η Μπράιτον μπήκε ξανά στο παιχνίδι στο 73′, με τον Φατί να μειώνει σε 2-1. Στο 90’+6′ ο Ακάντζι αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε τη Σίτι με 10 παίκτες. Τίποτα δεν άλλαξε στην αναμέτρηση και οι “Πολίτες” επέστρεψαν στις νίκες και στην κορυφή της Premier League.

Νιούκαστλ – Κρίσταλ Πάλας 4-0

Η Νιούκαστλ μπήκε στο γήπεδο με σκοπό να “τελειώσει” από νωρίς τη δουλειά και στο 4′ έκανε το 1-0 με τον Μέρφι. Οι “καρακάξες” είχαν την υπεροχή και πήγαν στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου με τρία τέρματα διαφορά. Αρχικά στο 44′ ο Γκόρντον έκανε το 2-0 και στο 45’+2′ ο Λόνγκσταφ “έγραψε” το 3-0. O Γουίλσον στο 68′ έκανε το 4-0 και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των “καρακάξων”, που πάτησαν πεντάδα.

Μπρέντφορντ – Μπέρνλι 3-0

Oι “μέλισσες” μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 5ο λεπτό βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά το γκολ του Μοπέι ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 25′ όμως ο Γουίσα από ασίστ του Εμπουεμό έκανε το 1-0 και έδωσε το προβάδισμα στην Μπρέντφορντ, που πήγε στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ. Ο Εμπουεμό από “σερβιτόρος” έγινε “εκτελεστής” στο δεύτερο μέρος και στο 63′ έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους, που πήραν σημαντικό προβάδισμα νίκης. Το σύνολο του Βινσέντ Κομπανί ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες, αφού ο Ρόμπερτς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 78′ και άφησε την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα. Ο Γκόντος με γκολ στο 87′ έκανε το 3-0 και έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στη νίκη της ομάδας του.

Μπόρνμουθ – Γουλβς 1-2

Ο Σολάνκε στο 17′ έκανε το 1-0 για την Μπόρνμουθ, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Η Γουλβς όμως βρήκε απάντηση με το… καλησπέρα του δεύτερου 45λεπτου, με τον Κούνια να φέρνει το ματς στα ίσα στο 47′. Στο 54′ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, αφού ο Κουκ αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του ρέφερι και πήγε στα αποδυτήρια νωρίτερα. Οι “λύκοι” το εκμεταλλεύτηκαν και στο 87′ Κάλαϊτζιτς έκανε το 2-1 και χάρισε ένα σπουδαίο τρίποντο στην ομάδα του.

Νότιγχαμ Φόρεστ – Λούτον 2-2

Το πρώτο μέρος δεν έκρυβε ιδιαίτερες συγκινήσεις και οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με τη λευκή ισοπαλία. Στο δεύτερο 45λεπτο όμως η Νότιγχαμ με το… καλησπέρα βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Γουντ, που έκανε το 1-0 στο 48′. Ο Γουντ στο 76′ διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και της ομάδας του και έκανε το 2-0 για τη Φόρεστ. Η Λούτον μπήκε ξανά στον αγώνα, αφού ο Τσιντόζι Ογκμπένε μείωσε σε 2-1 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι με γκολ του Αντεμπάγιο στο 90’+2′ “σόκαραν” τη Νότιγχαμ, ισοφάρισαν σε 2-2 και έφυγαν με σπουδαίο βαθμό από το “Σίτι Γκράουντ”.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής στην Premier League: