Επέστρεψε στις νίκες και πλησίασε την κορυφή ο Απόλλων Σμύρνης (video)

Η “Ελαφρά ταξιαρχία” επικράτησε 1:0 της Παναχαϊκής στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής τoυ Νότιου Ομίλου της Super League 2 και μείωσε στο -5 από την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και την Κηφισιά.

Σε ένα παιχνίδι με λιγοστές φάσεις, ο Απόλλωνας ήταν αυτό που κατάφερε να πάρει τη νίκη και κατ’ επέκταση τους τρεις βαθμούς που την ανέβασαν στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο -5 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Κηφισιά.

Ο Απόλλων Σμύρνης, ήταν ανώτερος από τα πρώτα λεπτά, πίεσε και προσπάθησε να απειλήσει τα καρέ της Παναχαϊκής. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν πιο ενεργητικοί και έψαξαν το γκολ με τους Πατρινούς να δυσκολεύονται να απομακρύνουν την “ελαφρά ταξιαρχία” από την μεγάλη περιοχή τους. Στο 24ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα με τον Μωραΐτη να πατά περιοχή και τους Στεργίδη και Θεοδωράκη να τον εμποδίζουν πριν εκτελέσει. Στο 29ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χαντί, ο Κωνσταντόπουλος πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνά έξω από το δοκάρι του κίπερ των γηπεδούχων. Ο Απόλλων Σμύρνης απάντησε με την ωραία μπαλιά του Μουστακόπουλου που βρήκε τον Κουάδρα ο οποίος δοκίμασε απευθείας το πλασέ, που πέρασε δεξιά άουτ. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τον ρυθμό τους στα τελευταία λεπτά, ισορρόπησαν το παιχνίδι και πάτησαν την αντίπαλη περιοχή, χωρίς όμως να καταφέρουν να δημιουργήσουν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ.

Το δεύτερο μέρος, ξεκίνησε ιδανικά για τον Απόλλωνα Σμύρνης, καθώς μόλις τρία λεπτά μετά την έναρξη βρήκε δίχτυα. Ο Περέιρα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μωραΐτης έκανε την κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Η Παναχαϊκή προσπάθησε να πάρει χώρο και να απειλήσει τα αντίπαλα καρέ, όμως δεν κατάφερε να ανησυχήσει σημαντικά την άμυνα του Απόλλωνα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι, αλλάζοντας μάλιστα διάταξη για να παίξουν με τρία στόπερ στα τελευταία λεπτά, προκειμένου να κρατήσουν το αποτέλεσμα. Το 1:0 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, με την “Ελαφρά ταξιαρχία” να φτάνει σε ακόμη μια νίκη και να μειώνει στο -5 -με 41 βαθμούς- από την κορυφή και την Κηφισιά που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη, η Παναχαϊκή, παρέμεινε στην τέταρτη θέση με 32 βαθμούς.

Γκολ: 48′ Μωραΐτης
Κίτρινες: Τσελεπίδης, Αναστασόπουλος, Περέιρα / Τσιάρας

Απόλλων Σμύρνης (Βοσνιάδης): Σόρτσαν, Παπαγεωργίου (46′ Λούι), Κοροβέσης, Ντομίνγκες, Τσελεπίδης, Αναστασόπουλος, Μουστακόπουλος (65′ Φατιόν), Χαλίμι (46′ Καρίμ), Μωραΐτης, Κουάδρα (54′ Ερέρα), Περέιρα (81′ Τσαμούρης).

Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος): Θεοδωράκης, Τσακμάκης, Λαρέα, Τοπάλ, Στεργίδης (64′ Κοντοχρήστος), Τσιάρας (82′ Λινάρδος), Κωνσταντακόπουλος, Μπουρλάκης (72′ Μυτίδης), Π. Καρακλάιτς (64′ Ν. Καρακλάιτς), Αλεξόπουλος, Χαντί.