Επέστρεψε στις νίκες η Λυών

Οι “Ολυμπίκ” πήραν το πρώτο τους τρίποντο μέσα στο 2023, κόντρα στην Αζαξιό με 2:0, βάζοντας τέλος στα αρνητικά αποτελέσματα, επιστρέφοντας στο κυνήγι της Ευρώπης.

Η Αζαξιό ξεκίνησε πολύ δυναμικά το παιχνίδι, απειλώντας μόλις από το πρώτο λεπτό, με τον Ελ Ιντρίσι, ο οποίος έφτασε στην περιοχή και σούταρε, με τον κίπερ της Λυών να προχωρά σε εξαιρετική απόκρουση. Η “Ολυμπίκ” στη συνέχεια θέλησαν να απαντήσουν και με τον Λεπενάντ στο 20ο λεπτό άνοιξε το σκορ, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος, οι “γηπεδούχοι” προσπάθησαν να φέρουν το παιχνίδι σε ισορροπία, απειλώντας με τον Μουσίτι Όκο που με το κεφάλι, σημάδεψε το δοκάρι. Στο 71ο λεπτό, οι “φιλοξενούμενοι” διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Ταλιαφίκο να τροφοδοτεί τον Λακαζέτ και τον τελευταίο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2:0.//

Δείτε αναλυτικά τη βαθμολογία της Ligue 1 εδώ.