Επέστρεψε στις νίκες η Εσπανιόλ

Οι Καταλανοί επικράτησαν 2:1 της Χετάφε εντός έδρας, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της La Liga και ανέβηκαν στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Εσπανιόλ ήταν αυτή που βρήκε πρώτη το γκολ, όμως η Χετάφε το πάλεψε και ισοφάρισε στο επόμενο λεπτό. Το τέρμα του Πουάδο στο δεύτερο μέρος, έδωσε στους “γηπεδούχους” τη νικη και τους τρεις βαθμούς που τους ανέβασαν στην 13η θέση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Εσπανιόλ, η οποία βρήκε με το καλημέρα δίχτυα στο 6′ με τον Ζοσέλου. Η Χετάφε απάντησε άμεσα και χρειάστηκε μόλις ένα λεπτό για να φέρει την ισορροπία. Ο Ουνάλ με σουτ έξω από την περιοχή, σκόραρε και έγραψε το 1:1. Το πρώτο δεκαπεντάλεπτο ήταν… φωτιά, με τον Πουάδο να αντιδρά και να προσπαθεί να πιέσει, με τη μπάλα από την προσπάθειά του να καταλήγει στην εξέδρα.

Η Εσπανιόλ έψαξε το γκολ που θα τις έδινε και πάλι το προβάδισμα πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Μπρεθγουέιτ, σούταρε από πλεονεκτική θέση με τη μπάλα να περνά ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι. Στο δεύτερο μέρος, η Εσπανιόλ ήταν αυτή που κατάφερε να πάλι κεφάλι και πάλι στο σκορ. Ο Πουάδο με εκπληκτική προσπάθεια έγραψε το 2:1, βάζοντας και πάλι την ομάδα του σε θέση οδηγού.//