Επέστρεψε στα… στάνταρ της η Οσασούνα

Οι “ροχίγιος” πραγματοποίησαν ένα εντυπωσιακό πρώτο 20λεπτο και… καθάρισαν από νωρίς τη Βαγιαλοδίδ με τελικό σκορ 2-0. Την αναμέτρηση έκριναν τα γκολ των Άβιλα και Γκόμες στο 13ο και 19ο λεπτό αντίστοιχα.

Η Οσασούνα υποδέχθηκε την Βαγιαδολίδ στο “Ελ Σαδάρ” για την 12η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Οι “ροχίγιος” μετά από αυτή τη νίκη, επέστρεψαν στις νίκες, μετά την ισοπαλία με τη Χιρόνα την προηγούμενη αγωνιστική και πλέον έφτασε τους 20 βαθμούς και την 6η θέση. Από την άλλη, οι “πουθελάνος” παραμένουν στους 14 βαθμούς και την 11η θέση.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Οσασούνα να έχει την υπεροχή και να βρίσκει ένα γκολ σχετικά νωρίς και συγκεκριμένα στο 13ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και την εκτέλεση ανέλαβε ο Άβιλα, ο οποίος με ένα δυνατό συρτό σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αφού πρώτα χτύπησε στο δοκάρι. Λίγο αργότερα, στο 19′ ο Γκόμες τροφοδοτήθηκε από τον Ορόθ, μπήκε στην περιοχή και σούταρε από διαγώνια θέση, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0. Το γκολ επικυρώθηκε και μετά από εξέταση του VAR. Η Βαγιαλοδίδ στη συνέχεια, προσπάθησε να αντιδράσει και πήρε μέτρα στο γήπεδο. Στο 27′ μάλιστα έφτασε και στην πρώτη της τελική, όταν ο Πλάνο έπιασε μία κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα στο κέντρο της εστίας και ο Φερνάντες μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 40ο λεπτό του αγώνα η Οσασούνα “άγγιξε” το τρίτο γκολ, όταν ο Άβιλα μπήκε στην περιοχή και σούταρε δυνατά, αλλά ο Μασίπ με μία εντυπωσιακή επέμβαση απομάκρυνε τον κίνδυνο. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη ευκαιρία για το πρώτο μέρος και έτσι, οι δύο ομάδες αποχώρησαν για την ανάπαυλα έχοντας το προβάδισμα με 2-0.

Στο δεύτερο μισό, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε αισθητά, με τη Βαγιαλοδίδ να έχει αποκτήσει την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να μπορεί να πλησιάσει με αξιώσεις την εστία του Φερνάντες. Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο 45λεπτο άργησε να έρθει, καθώς το ματς έφτασε στο 67′ για να γίνει τελική. Ο Τόρο έπιασε ένα καλό σουτ, αλλά η μπάλα πήγε στο κέντρο της εστίας και ο Μασίπ μπλόκαρε σχετικά εύκολα. Οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές, προκειμένου να “ζωντανέψει” και πάλι το παιχνίδι, καθώς η Οσασούνα αρκούταν στη διατήρηση του υπέρ της αποτελέσματος, ενώ η Βαγιαδολίδ είχε… κολλήσει σε μία ανούσια κατοχή. Σε ένα… νεκρό δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι 10 λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90′ έφτασαν κοντά και σε τρίτο γκολ. Ο Κίκε Γκαρσία, βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και “πυροβόλησε”, αλλά ο Μασίπ εκτινάχθηκε και απομάκρυνε εντυπωσιακά την προσπάθεια του αντιπάλου του. Δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης σούταρε από διαγώνια θέση και έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι του γκολκίπερ της Βαγιαδολίδ. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα και έτσι, οι “ροχίγιος” κατάφεραν να πάρουν την νίκη και να επιστρέψουν στα νικηφόρα αποτελέσματα.

ΓΚΟΛ: 13′ Άβιλα, 19′ Γκόμες
Κίτρινες: 47′ Τόρο / 29′ Ρόσα, 33′ Μέσα, 45’+1′ Ολάθα

Οσασούνα (Χαγκόμπα Αρασάτε): Φερνάντες, Πένια, Ο. Γκαρσία, Ντ. Γκαρσία, Σάντσες (Κρουζ 87′), Ορόθ, Τόρο, Γκόμες (Τόρες 87′), Μπάρχα (Ρ. Γκαρσία 64′), Άβιλα (Κ. Γκαρσία 76′), Μπούντιμιρ (Μονκαγιόλα 64′)

Βαγιαδολίδ (Πατσέτα): Μασίπ, Φεντάλ (Φρενσέδα 46′), Ελ Γιαμίκ, Σάντσες, Ολάθα, Πλάνο, Μέσα (Μοντσού 46′), Πέρεθ (Αγκουάδο 65′), Ρόσα (Πλάτα 46′), Λεόν, Βάισμαν (Γκουαρντιόλα 73′)