Επέστρεψε στα «σαλόνια» της Σούπερ Λιγκ ο Λεβαδειακός (video)

Με γκολ του Γκάμπριελ Μπαρμπόσα στις καθυστερήσεις του αγώνα, η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη επικράτησε με 1-0 της Βέροιας και εξασφάλισε την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.

Σε ένα ματς για «γερά νεύρα», ο Λεβαδειακός άντεξε στην πίεση της «Βασίλισσας του Βορρά» και κατάφερε στο τέλος της αναμέτρησης να «κλειδώσει» την άνοδο στα «σαλόνια» της Σούπερ Λιγκ.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Βέροια θα αγωνιστεί κόντρα στη Λαμία που τερμάτισε προτελευταία στην πρώτη κατηγορία εκ νέου σε αγώνες μπαράζ που θα γίνουν στις 22 και 29 Μαΐου.

Το ματς άρχισε με μεγάλη ένταση και από τις δυο πλευρές. Μόλις στο 9ο λεπτό του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με πλασέ του Γιακουμάκη από το ύψος του πέναλτι να σταματά στην αγκαλιά του Μάρκοβιτς. Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε και από τις δυο ομάδες, ωστόσο οι παίκτες του Παύλου Δερμιτζάκη συνέχισαν να πιέζουν για το γκολ. Ένα σουτ του Οικονόμου στο 26′ πέρασε άουτ. Σε εκείνο το σημείο, οι Βοιωτοί έχασαν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, ωστόσο το σουτ του Μουτίνιο δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Παπαδόπουλο. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δυο ομάδες να έχουν «κολλήσει» στο μηδέν, χωρίς να έχουν πολλές ευκαιρίες για γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης άρχισε με εξίσου αργό ρυθμό και μεγάλες «μάχες». Η πρώτη τελική για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο μέρος έγινε στο 58ο λεπτό με την κεφαλιά του Πασσά μέσα από την περιοχή να περνάει άουτ. Οι γηπεδούχοι «έσφιξαν» ακόμη περισσότερο την άμυνά τους, κλείνοντας τους χώρους που έβρισκε στο πρώτο μέρος ο Γιακουμάκης. Η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια μέχρι και τις καθυστερήσεις, όταν στο 94ο λεπτό, ο Συμελίδης μπήκε μέσα στην περιοχή της Βέροιας από την αριστερή πλευρά και με μια έξυπνη πάσα βρήκε στο ύψος του πέναλτι τον Μπαρμπόσα, ο οποίος με άνεση σημείωσε το γκολ, με το οποίο οι Βοιωτοί «σφράγισαν» την επιστροφή τους στη Σούπερ Λιγκ μετά από τη σεζόν 2018/19.

ΓΚΟΛ: 90+4′ Μπαρμπόσα
Κίτρινες: Κωνσταντινίδης 74′, Πολέττο 90+5′ / Πεταυράκης 90+2′, Μαραγκός 90+5′

Λεβαδειακός (Γιάννης Ταουσιάνης): Παπαδόπουλος, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Σκόνδρας (25′ λ.τ Δημόπουλος), Μαραγκός, Οικονόμου (75′ Κάτσε), Μούργος, Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης, Φοφανά (68′ Πόζογλου), Πασάς.

Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης): Παπαδόπουλος, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Σκόνδρας (25′ λ.τρ. Δημόπουλος), Μαραγκός, Οικονόμου, Μούργος, Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης, Φοφανά, Πασάς.

Διαιτητής: Αγκάγεφ (Αζερμπαϊτζάν)
Βοηθοί: Αμίραλι – Ζεινάλοφ (Αζερμπαϊτζάν)
4ος διαιτητής: Τσέτσιλας (Γρεβενών)