Έπεισε και είναι… έτοιμη

Φιλική νίκη για την Εθνική Ελπίδων  με 3-2 κόντρα στον Παναθηναϊκό Β’ στο αθλητικό κέντρο ΕΛΠΕΝ λίγο πριν τους επίσημους αγώνες για τα προκριματικά του EURO U21.

Παρότι ακυρώθηκε η χθεσινή (6/9) προπόνηση της ομάδας του Νίκου Παπαδόπουλου λόγω των καιρικών συνθηκών, η προγραμματισμένη αναμέτρηση με την δεύτερη ομάδα του ”Τριφυλλιού” πραγματοποιήθηκε κανονικά και η Εθνική παρουσιάστηκε έτοιμη και επικράτησε με 3-2, έχοντας παράλληλα τον έλεγχο του αγώνα καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.

Ο τεχνικός της ”Γαλανόλευκης” δοκίμασε αρκετά σχήματα και μοίρασε τον χρόνο, προετοιμάζοντας κατάλληλα το σύνολό του, ενόψει του αγώνα με την Ανδόρα (12/9, 20:00) για τα προκριματικά του EURO U21.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Τζόλη στο 6ο λεπτό να κερδίζει πέναλτι, και να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα, ανοίγοντας παράλληλα το σκορ. Ο Παναθηναϊκός παρότι παρουσιάστηκε με 12 απουσίες έβγαλε αντίδραση και απάντησε άμεσα στο 15′ με τον Μαρτίνη, το πρώτο ημίχρονο ωστόσο ολοκληρώθηκε με προβάδισμα για την Ελπίδων καθώς στο 32′ λεπτό ο Νίνο έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου.

Στο δεύτερο μέρος έγιναν αρκετές αλλαγές και έτσι οι ”Πράσινοι” βρήκαν ξανά τον δρόμο προς την ισοφάριση χάρη σε ωραίο πλασέ του Βουτσά μέσα στην περιοχή (60′). Το τελικό 3-2 υπέρ της Εθνικής Ελπίδων διαμόρφωσε ο Σουρλής με εξαιρετική λόμπα έπειτα από ασίστ του Νιάρχου στο 80′. //ΜΛ.