Επανήλθε μόνη πρώτη η Μπέρνλι | Σημαντική νίκη για Ρέντινγκ

Η ομάδα του Βινσάντ Κομπανί επικράτησε με 3:0 της Μπέρμιγχαμ και είναι ξανά μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας, τη στιγμή που η Ρέντινγκ, πλησίαζε τις θέσεις της εξάδας.

Με ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε σήμερα η 24η αγωνιστική της Championship, με τη Ρέντινγκ να παίρνει σπουδαία νίκη με 2:1 επί της Σουόνσι, παρόλο που αγχώθηκε στα τελευταία λεπτά και ενώ είχε χάσει και πέναλτι ανάμεσα στα δύο δικά της γκολ. Ο Κάρολ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 27′, με τον Ίντσε να κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας του στο 53′. Ο Μεϊτέ είχε χάσει το πέναλτι στο 32′. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσουν με τον Κούλεν στο 71′.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Μπέρνλι επικράτησε με 3:0 της Μπέρμιγχαμ και επανήλθε ξανά μόνη πρώτη στο πρωτάθλημα, καθώς την είχε πιάσει προσωρινά στην κορυφή η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Η ομάδα του Κομπανί πέτυχε γκολ μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Ζαρούρι, ενώ στο 44′ ο Ρόμπερτς έκανε το 2:0, απλουστεύοντας το έργο των πρωτοπόρων. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έλεγξαν το παιχνίδι, κάνοντας παράλληλα και συντήρηση δυνάμεων, με τον Τέλλα να πετυχαίνει το 3:0 στη τελευταία φάση του παιχνιδιού και να σφραγίζει μία εμφατική και εύκολη νίκη.