Επαγγελματικό τρίποντο και κορυφή ξανά για την Τότεναμ

Την πρωτιά της βαθμολογίας κατέχει και πάλι η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου, αφού στο τελευταίο ματς της 9ης αγωνιστικής της Premier League κόντρα στη Φούλαμ, επικράτησε με 2-0 χάρη στα γκολ των Σον και Μάντισον.

Με το πόδι στο… γκάζι μπήκε η Τότεναμ στο γήπεδο με σκοπό να “πνίξει” αμέσως τους “κότατζες”. Η αρχή έγινε με τον Σον ο οποίος σε δύσκολο τετ-α-τετ με τον Λένο στο 3ο μόλις λεπτό νικήθηκε. Παρά την κυριαρχία και την κατοχή, τα “σπιρούνια” απειλήθηκαν σοβαρά από την κεφαλιά του Παλίνια στο 12′, αλλά ο Βικάριο εκτινάχθηκε και έδιωξε.

Η κατάσταση εξισορροπήθηκε από τη Φούλαμ προς ώρας, αλλά από το 25′ και μετά οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τα ηνία. Ο Ριτσάρλισον αστόχησε στο 30′ από καλή θέση στο ύψος της μεγάλης περιοχής. Ταυτόχρονα, οι φιλοξενούμενοι έψαχναν την αντεπίθεση, εφόσον δεν μπορούσαν να κρατήσουν τη μπάλα και να δημιουργήσουν.

Η Τότεναμ βρήκε το γκολ που δικαιωματικά άξιζε στο 36′, με τον αρχηγό, Χιουνγκ-Μιν Σον να ανοίγει το σκορ με ωραία προσποίηση στους αμυντικούς της Φούλαμ. Το 1-0 ξεκίνησε ουσιαστικά από λάθος στην άμυνα των “κότατζερς” το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Ριτσάρλισον. Οι “σπερς” συνέχισαν να παίζουν εξαιρετικό ποδόσφαιρο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν και δεύτερο τέρμα, ώστε να τελειώσουν την υπόθεση τρεις βαθμοί από νωρίς.

Λιγότερο από δέκα λεπτά μετά το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Μάντισον έκανε το 2-0, με τον Σον να εκμεταλλεύεται ακόμα ένα λάθος της άμυνας της Φούλαμ και τον Άγγλο επιτελικό χαφ να πλασάρει όμορφα τον Λένο. Η Τότεναμ δεν έριξε τον ρυθμό, παρόλο που είχε το αποτέλεσμα που ήθελε και συνέχισε να πιέζει και να κυνηγάει το τρίτο γκολ, χωρίς περιττά ρίσκα όμως.

Στο 84′ ο Χιμένεζ έχασε μοναδική ευκαιρία απέναντι στον Βικάριο για να μειώσει και να κάνει το ματς “θρίλερ”, καθώς ο Ιταλός γκολκίπερ βγήκε γρήγορα και ο Μεξικανός φορ έστειλε ουσιαστικά τη μπάλα… πάνω του. Ο Κένι προσπάθησε τρία λεπτά αργότερα να νικήσει εκείνος τον Βικάριο, όμως ο πορτιέρο των “σπερς” μπλόκαρε πειστικά.

Η Τότεναμ δεν κινδύνευσε άλλο από τη Φούλαμ παρά τις προσπάθειες της δεύτερης, κι έτσι έκλεισε άνετα το ματς, παίρνοντας το σημαντικό τρίποντο που την κάνει ξανά πρωτοπόρο της Premier League.

ΓΚΟΛ: 36′ Σον, 54′ Μάντισον
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 35′ Χόιμπεργκ, 85′ Βικάριο